26 listopada 2007 roku na gruncie ONZ została decyzja o ustanowieniu Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej. Istotą tego święta jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia. Dzień sprawiedliwości społecznej obchodzony jest corocznie 20 lutego. Pierwsze obchody odbyły się w 2009 roku.
Podczas 62. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęto jednogłośnie rezolucję, w której wezwano państwa członkowskie do poświęcania tego dnia promocji inicjatyw, które na poziomie krajowym wspierają realizację celów i założeń przyjętych na Światowym Szczycie na rzecz Rozwoju Społecznego w 1995 roku oraz na 24. sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego w Genewie, zatytułowanej „Światowy Szczyt na rzecz Rozwoju Społecznego i przyszłe lata: osiągnięcie rozwoju społecznego przez wszystkich ludzi na świecie ulegającym globalizacji”.
Rządy, które spotkały się w ramach Szczytu, zobowiązały się wspierać walkę z ubóstwem, dążenie do pełnego zatrudnienia i integracji społecznej poprzez realizację nadrzędnych celów rozwojowych.
Podczas prac nad koncepcją Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej Zgromadzenie „uznało potrzebę konsolidacji dalszych działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową w zakresie walki z ubóstwem, promocji pełnego i godnego zatrudnienia, równości płci, dostępu do świadczeń socjalnych i sprawiedliwości dla wszystkich obywateli”.
Poniedziałek, 20 lutego
Dzień Palących Fajkę, Dzień Sprawiedliwości Społecznej— Kartka z kalendarza (@zkalendarza) 20 lutego 2017
Źródło: wikipedia.org, Twitter.com/zkalendarza
Fot. Fot.: Pixabay/edgarwinkler