Tylko w 2015 roku na świecie wygenerowano 8,3 biliona ton plastikowych opakowań, z czego zaledwie 9% zostało poddanych recyklingowi. Aż 79% zostało zgromadzonych na wysypiskach i trafiło do środowiska naturalnego. Tendencja z roku na rok jest rosnąca. W tym kontekście warto zastanowić się nad codziennymi wyborami, które generują produkcję kolejnych „śmieci”. Za przykład może posłużyć podsumowanie dotyczące ilości odpadów pozostawianych w popularnych regionach turystycznych w Polsce.
Dane z Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane potwierdzają, że liczba śmieci w ich regionie w szczycie sezonu, szczególnie w wakacje, wyraźnie wzrasta. Największy przyrost odnotowują pod tym względem Zakład w Olsztynie, odpowiedzialny za gospodarowanie odpadami z aż 37 gmin w całym województwie i Wydział Ochrony Środowiska w Zakopanem. Tylko w pierwszym z nich ilość śmieci (odpady zmieszane) w sezonie wakacyjnym (III kwartał) w 2016 roku wzrosła o 17,5% w stosunku do średniej ilości odpadów w pozostałej części roku. W tym kontekście ilość tworzyw (w tym plastikowe butelki PET) z selektywnej zbiórki w okresie wakacyjnym wzrosła o 20,4% w stosunku do średniej ilości z innych kwartałach. III kwartał roku 2017 trwa, ale na podstawie porównania I połowy roku tendencja jest wzrostowa, co pozwala przypuszczać, że „śmieciowy” bilans wakacji przewyższy zeszłoroczny.
Spora część powyższych liczb może potwierdzać wciąż niską świadomość ekologiczną Polaków, która objawia się m.in. w zakupie jednorazowych opakowań (torby, butelki), które łatwo zastąpić trwalszymi rozwiązaniami, co poza aspektem ekologicznym ma również ważny wymiar ekonomiczny. Prostym rozwiązaniem, które przy minimalnym wysiłku, może spowodować globalną zmianę środowiskową jest rezygnacja z wody butelkowanej. W tym kontekście warto przywołać wyniki badania marki SodaStream, z którego wynika, że jedna plastikowa butelka rozkłada się w środowisku naturalnym przez 450 lat, co oznacza, że środowiskowych efektów odpadu pozostawionego w wakacje jeszcze długo będą doświadczać przyszłe pokolenia.
Czytaj także: Polacy zdominowani przez plastik?
Marka SodaStream, producent ekspresów do wody gazowanej wspiera ekologiczną rewolucję. 1 butelka SodaStream zastępuje 50.000 jednorazowych plastikowych butelek i puszek. Marka promuje też postawę będącą bardziej zaawansowaną wersją recycklingu – precycling, czyli ideę świadomego wyboru rozwiązań ekologicznych, aby ograniczyć potrzebę recyclingu.
Czytaj także: Pracodawcy i związki przeciwko manipulacji przy Funduszu Pracy