Prawie 380 płatnych staży dla studentów i absolwentów uczelni wyższych ufundowały 93 firmy i instytucje publiczne, które biorą udział w projekcie „Wakacyjny Staż 2017”. Zapisy chętnych trwają do 10 maja.
Realizowany w Gdańsku od 2003 roku projekt „Wakacyjny Staż” cieszy się dużym zainteresowaniem; w minionych latach o jedno płatne miejsce stażowe ubiegało się po kilka osób. W tym roku najniższe wynagrodzenie ma wynosić ok. 1,3 tys. zł brutto.
Zastępca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie ma wątpliwości, że „to dobra okazja dla studentów i absolwentów, aby zdobyć praktyczne umiejętności i cenne doświadczenie, a niejednokrotnie też szansa na stałe zatrudnienie”.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Płatną praktykę można odbyć m.in.: w bankach, centrach usług księgowych i finansowych, firmach deweloperskich, konsultingowych, logistycznych, motoryzacyjnych, branży IT, a także w wielu instytucjach oraz mediach.
Najwięcej miejsc stażowych, 64, ufundowała gdańska spółka wodociągowo-kanalizacyjna Saur Neptun Gdańsk. 15 miejsc czeka w globalnym centrum usług finansowych Arla w Gdańsku, 11 w Grupie Lotos i siedem w urzędzie miasta w Gdańsku. Ponadto, wśród fundatorów są też m.in.: Bank BPH SA, Bauhaus, Bayer, stocznia Crist, terminal DCT Gdańsk i EDF Polska.
O wakacyjne staże mogą ubiegać się studenci oraz absolwenci dziennych, zaocznych, wieczorowych studiów licencjackich, magisterskich, magistersko – inżynierskich w Polsce lub za granicą. Czas trwania stażu to minimum miesiąc, w okresie lipiec – wrzesień 2017 r. Termin ustalany jest indywidualnie z fundatorem stażu, podobnie jak wynagrodzenie, którego minimalna miesięczna stawka ma wynosić 1,3 tys. zł brutto.
W ubiegłorocznej edycji projektu aplikacje złożyło prawie 1,3 tys. chętnych, czyli statystycznie ponad trzy osoby na jedno miejsce. 25 proc. z grupy 378 ubiegłorocznych stażystów znalazło zatrudnienie po zakończeniu praktyki.
„Wakacyjny Staż” jest jednym z dwóch programów tego typu w Gdańsku. Od 2015 roku nawiązywaniu współpracy pomiędzy absolwentami a pracodawcami służy też program „Wypracuj przyszłość”. Ten program jest całoroczny, nie tylko wakacyjny; staże mogą trwać znacznie dłużej niż miesiąc i mogą z niego korzystać nie tylko studenci i absolwenci uczelni, ale też absolwenci techników.
Intencją miasta organizującego wraz z przedsiębiorcami akcję „Wakacyjny Staż” jest pomoc studentom i absolwentom wyższych uczelni w zdobyciu nowych umiejętności oraz ułatwienie im wejścia na rynek pracy.
Informacje o projekcie dostępne są na stronie www.wakacyjnystaz.pl. Rejestracja odbywa się wyłącznie online, za pośrednictwem formularza elektronicznego zamieszczonego na stronie projektu. 12 czerwca ma być opublikowana lista laureatów “Wakacyjnego Stażu 2017”.
źródło: PAP
Fot. Pixabay.com