Przywódca północnoirlandzkiej partii, Sinn Fein Gerry Adams, został aresztowany pod zarzutem zamordowania 37-letniej Jean McColville. Do zabójstwa miało dojść w 1972 r.
McColville została zabita przez IRA, gdy oskarżono ją o współpracę z brytyjskimi służbami specjalnymi. Przez długi czas nie można było znaleźć jej ciała. Stało się to dopiero w 2003 r. Adams stawił się na komisariacie z własnej woli, jednak zaprzecza, że brał udział w morderstwie. Policja może go zatrzymać na 24 godziny, potem musi postawić mu zarzuty albo go wypuścić.
Cień oskarżeń na Adamsa spadł po odtajnieniu wywiadu, jakiego udzielił jego – nieżyjący już kompan – Brendan Hughes. Wywiad powstał jako część projektu badawczego dotyczącego IRA. Badaczom udało się przekonać do wzięcia w nim udziału kilkunastu członków IRA. Ci zgodzili się, jednak pod warunkiem, że nagrania zostaną upublicznione doperio po ich śmierci. Stąd właśnie wzięły się nagrania Hughesa.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Gerry Adams był zwolennikiem pokojowego rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej. Odegrał ważną rolę w procesie pokojowym, który doprowadził do kompromisu i zmiany walki zbrojnej na walkę polityczną. Ocenia się, że wskutek działalności IRA, od końca lat 60. do czasu porozumienia z 1998 r., zginęło ok. 3 tys. osób.
fot: Wikimedia Commons