W czwartek, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na stronie Golec uOrkiestra, artyści poinformowali, że nagrywają klip do filmu „Lawina”. Jedną z jego bohaterek ma być ciocia muzyków – Stanisława Golec – która walczyła w szeregach Narodowych Siłach Zbrojnych.
„1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli z narzuconą Polsce sowiecką okupacją. To niezwykłe, że właśnie dzisiaj nagrywaliśmy klip do filmu „Lawina” mówiącym także o tragicznej historii naszej cioci Stasi Golec ps. „Gusta”. Premiera już 15 marca. Chwała i Cześć Bohaterom!” – czytamy na Facebooku Golec uOrkiestra.
Więcej o losach Stanisławy Golec „Gusta” muzycy opowiedzieli w rozmowie z portalem bielsko.biala.pl. Okazuje się, że Stanisława dołączyła do NSZ w 1945 roku, mając niespełna 18 lat. Weszła w skład oddziału Antoniego Bieguna „Sztubak”.
Czytaj także: Żołnierze Wyklęci – ostatni bohaterowie
To straszne, że taka młoda kobieta, która miała plany na życie została wywieziona w nieznanym kierunku i zamordowana – powiedział Łukasz Golec. Muzyk zdradził również, że w NSZ służył również jej narzeczony. Zginęli oboje – dodał.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił nowe święto państwowe, które poświęcono żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Parlamentarzyści zdecydowali, by Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych było obchodzony 1 marca.
Kancelaria Premiera przypomina, że data została wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatnimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Byli to: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.