Prezydent Francji, Francois Hollande, zaproponował na stanowisko ambasadora Francji w Watykanie 54-letniego Laurenta Stefaniniego. Kandydatura została przedstawiona w styczniu br., lecz Watykan nie odpowiada. Francuskie media uważają, że powodem tego jest homoseksualizm kandydata.
Procedura zaakceptowania kandydata na stanowisko ambasadora nie zabiera więcej niż miesiąc. Jednak wygląda na to, że przy kandydaturze Stefaniniego władze Watykanu postanowiły dłużej się zastanowić. Gazeta „La Croix” o blokowanie kandydatury oskarża arcybiskupa Paryża kard. André Vingt-Trois. Podobne oskarżenie padały pod adresem francuskiego Marszu dla Życia (Manif pour tous), jednak rzecznik zdementowała takie informacje.
Samo przeciąganie sprawy przez Watykan nie oznacza jeszcze odrzucenia, choć może je zapowiadać. Pod koniec stycznia 2015 r. francuskie media podały wiadomość, że Stolica Apostolska zgodziła się na Stefaniniego. Były to jednak nieprawdziwe informacje. Ponadto kandydatura homoseksualisty na stanowisko ambasadora miała zostać odebrana w Watykanie jako prowokacja.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Czytaj także: Lublin: Konferencja prasowa Ruchu Narodowego ws. LGBT Film Festiwal
Problem z obsadą po raz drugi
Stefanini obecnie jest szefem protokołu ministerstwa spraw zagranicznych i według Hollande jednym z najlepszych francuskich dyplomatów. Od 2001 do 2005 r. pracował we francuskiej placówce dyplomatycznej w Watykanie – był tam pierwszym radcą. Następnie został doradcą ds. religijnych MSZ w Paryżu. Choć Stefanini jest gejem, to określa się katolikiem. Nie angażuje się też w działalność środowisk LGBT.
Nie jest to pierwszy raz, gdy Francja ma problem z obsadą stanowiska ambasadora w Watykanie. Wcześniej działo się to w latach 2007-2008 – stanowisko ambasadora wakowało przez rok. Chodziło wtedy o pisarza Denisa Tillinaca, który był rozwodnikiem żyjącym w ponownym związku i Jeana-Loupa Kuhna-Delforge’a, który zawarł homoseksualny związek cywilny (obecnie jest ambasadorem w Grecji).
Czytaj także: Rumuni w obronie lekcji religii w szkołach