Defilada wojskowa pod hasłem „Silni w sojuszach” uświetnia dzisiejsze obchody święta Konstytucji 3 maja. Przed defiladą odegrany został mało znany hymn NATO, który ten status uzyskał oficjalnie dopiero w ubiegłym roku.
Defilada wojskowa organizowana jest najczęściej w dniu Święta Wojska Polskiego, które obchodzone jest 15 sierpnia. W tym roku z uwagi między innymi na 15. rocznicę wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej zdecydowano się na zorganizowane defilady również 3 maja. Na Wisłostradzie obecni są przedstawiciele wszyskich rodzajów sił zbrojnych nie tylko z Polski, ale również z państw sojuszniczych.
Defiladę poprzedziły przemówienia ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Na maszt zostały również wciągnięte flagi Polski, Unii Europejskiej i NATO. Przy okazji odgrywane były hymny. Najpierw „Mazurek Dąbrowskiego”, później „Oda do Radości” a w końcu mało znany hymn NATO.
Mało kto wie, że NATO ma oficjalny hymn dopiero od 3 stycznia 2018 roku. Właśnie wtedy status ten uzyskała melodia skomponowana przez kapitana Andre Reichlinga, dyrygenta luksemburskiej orkiestry wojskowej.
Hymn NATO
NATO bardzo długo nie miało swojego oficjalnego hymnu, chociaż prace nad jego ustaleniem rozpoczęły się jeszcze w latach 50. XX wieku. Wówczas wydawało się, że status ten może osiągnąć tzw. „Pieśń NATO”, która skomponowana została przez kapitana Hansa Lorenza z niemieckich sił powietrznych.
W latach 60. zaproponowano inny hymn, który miał być połączeniem hymnów 15 państw członkowskich. Ostatecznie jednak największe powodzenie zyskała melodia skomponowana przez kapitana Andre Reichlinga. I chociaż oficjalnie hymnem NATO została ona dopiero 3 stycznia 2018 roku to de facto była uznawana za hymn.
Utwór napisany został na 20 instrumentów: flet, obój, flet piccolo, trzy klarnety, trzy saksofony, dwa kornety, dwie trąbki, róg, róg barytonowy, trzy puzony, werbel i tubę.
Jak brzmi oficjalny hymn NATO? Jeśli ktoś nie słyszał go podczas defilady, można go również posłuchać poniżej.
Czytaj także: Zmiany w konstytucji? Prezydent jest za dopisaniem członkostwa w UE
Źr.: YouTube/Defence24