Apelujemy, aby tragiczna historia pozostała lekcją, z której potrafimy wyciągnąć wnioski – czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej opublikowanego w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. IPN podkreśla, że jest to odpowiedź na rosyjskie próby manipulacji historią.
23 sierpnia 1939 roku zawarto pakt o nieagresji pomiędzy ZSRR, a III Rzeszą. Dokument ten znany jest w historii jako pakt Ribbentrop-Mołotow. W 80. rocznicę zawarcia porozumienia prorządowa „Rossijskaja Gazieta” opublikowała artykuł pt. „Nie było innego wyjścia”. Jego autor Siergiej Naryszkin, szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego, przekonuje, że ZSRR w 1939 roku musiał zawrzeć porozumienie. Niestety, to nie pierwszy przypadek publikacji tego typu opinii w rosyjskiej prasie.
IPN: Niemcy i Związek Sowiecki dokonali podziału stref wpływów
Na próby manipulacji historycznej w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow zareagował Instytut Pamięci Narodowej. 23 sierpnia opublikowano komunikat w tej sprawie. „ Rzeczpospolita Polska w okresie międzywojennym była państwem żywotnie zainteresowanym utrzymaniem pokoju na kontynencie europejskim. Zawarła dwa pakty o nieagresji z totalitarnymi sąsiadami – z ZSRS w 1932 roku i z Rzeszą Niemiecką w roku 1934. Oba porozumienia oznaczały we wzajemnych stosunkach wyrzeczenie się wojny” – przypomina IPN.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W komunikacie podkreślono, że ówczesne władze Polski zamierzały utrwalić pokój i zabezpieczyć swoje granice. Jednak wspomniane dokumenty nie zawierały żadnych tajnych protokołów, ani skrywanych porozumień o podziale Europy na strefy wpływów. „Podpisany 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie Pakt Ribbentrop-Mołotow miał zgoła odmienny charakter” – zauważa IPN.
„Pod pozorami ‘paktu o nieagresji’ Niemcy i Związek Sowiecki w tajnym protokole dokonali podziału stref wpływów, dzieląc między siebie terytoria innych niepodległych państw. W ten sposób oba państwa przygotowały się do polityki imperialnych podbojów wolnych narodów” – czytamy w komunikacie. IPN wyjaśnia, że ZSRR oraz III Rzesza zamierzały podporządkować sobie terytoria innych państw, a sam pakt Ribbentrop-Mołotow stanowił wstęp do rozpętania II wojny światowej.
„Obecne rosyjskie próby rehabilitacji niemiecko-sowieckiego porozumienia z 1939 roku i przemilczanie jego długoletnich, tragicznych konsekwencji są niczym innym jak próbą fałszowania historii i obroną polityki totalitarnych reżimów – polityki, której ofiarami byli nie tylko Polacy, Żydzi, Litwini, Łotysze, Estończycy, Rumuni, Finowie, Ukraińcy, Białorusini i wiele innych nacji, ale także i sami Rosjanie” – tłumaczą autorzy komunikatu.
„W tym szczególnym dniu, gdy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, apelujemy, aby tragiczna historia pozostała lekcją, z której potrafimy wyciągnąć wnioski”- apeluje IPN.
Źródło: IPN