Jeśli jest jeden element w miejscu pracy, z którym nigdy nie należy iść na kompromis, to jest nim krzesło biurowe. Nieprawidłowe siedzenie może prowadzić do wielu problemów mięśniowo-szkieletowych, dlatego ważne jest posiadanie krzesła, które pomoże Ci siedzieć w najlepszej pozycji.
Dobre krzesło biurowe podąża za ruchami Twojego ciała, zmniejsza ryzyko urazów i pomaga Ci siedzieć prawidłowo, niezależnie od tego, jak długo siedzisz każdego dnia. Dobre krzesło biurowe ma kluczowe znaczenie zarówno dla Twojego samopoczucia, jak i produktywności. Jednak nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich i to, co sprawdza się u jednej osoby, może nie sprawdzać się u innej, nawet w podobnym środowisku pracy.
Ile godzin siedzisz?
Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać, to ile godzin dziennie będziesz siedział w fotelu. Im więcej godzin siedzisz, tym lepszego krzesła będziesz potrzebować. Aby ułatwić Ci znalezienie krzesła odpowiadającego Twoim potrzebom, dzielimy zakres na cztery zalecane czasy siedzenia: 4, 8, 12 i 24 godziny. Oznacza to, że mamy wszystko, od podstawowych krzeseł dla osób, które rzadko siedzą, do bardziej wytrzymałych opcji, które oferują wysoki poziom komfortu siedzenia podczas długich godzin pracy.
4 godziny: Jeśli jesteś w podróży przez większość czasu i tylko siedzisz przy biurku przez krótkie okresy, możesz zrobić dobrze ze stosunkowo prostym i niedrogim krzesłem.
8 godzin: Najczęściej spotykany typ krzesła biurowego. Jeśli pracujesz w średniej długości dzień roboczy i spędzasz większość tego dnia w pozycji siedzącej, potrzebujesz ergonomicznego krzesła z dobrymi możliwościami regulacji.
12 godzin: Czy pracujesz na długie zmiany w pozycji siedzącej? W takim razie powinieneś wybrać krzesło odpowiednie do 12 lub więcej godzin pracy, które oferuje optymalne wsparcie i możliwość dostosowania siedziska do Twojego ciała.
24 godziny: Jeśli ktoś zajmuje krzesło przez całą dobę, np. w pomieszczeniach kontrolnych lub centrach telefonicznych, wówczas musi ono spełniać wyjątkowo wysokie standardy w zakresie regulacji i komfortu – tak jak nasze certyfikowane modele 24-godzinne.
Wybierz mechanizm, który umożliwia odpowiedni rodzaj ruchu
Dla uzyskania optymalnej pozycji pracy ważne jest, aby siedzisko i oparcie krzesła podążały za naturalnymi ruchami użytkownika, ponieważ jego ciało musi regularnie zmieniać pozycję, przypomina https://techpolska.pl/. Wzajemne relacje między siedziskiem a oparciem reguluje mechanizm krzesła: mechanizm wyższej jakości pozwala na większą możliwość regulacji i bardziej ergonomiczną postawę.
Więcej wyborów i akcesoriów
Na wybór krzesła mogą mieć również wpływ konkretne akcesoria lub cechy. Na przykład oparcie z siatki jest popularnym wyborem. Podłokietniki i zagłówki są dostępne jako opcja w bardziej podstawowych modelach, natomiast w krzesłach z wyższej półki są w standardzie.
Wysokie lub niskie oparcie: To kwestia preferencji, ale podstawowa zasada mówi, że całe plecy powinny być podparte, więc wyższe oparcie odpowiada wyższym użytkownikom.
Zagłówek: Podparcie powinno znajdować się na wysokości szyi, aby odciążyć szyję i ramiona. Można regulować jego wysokość i kąt, aby zapewnić najlepsze możliwe wsparcie.
Podłokietniki: Podłokietniki odciążają ramiona i powinny być regulowane, tak aby znajdowały się w odpowiedniej dla użytkownika pozycji, dzięki czemu przedramiona mogą wygodnie spoczywać na biurku lub na podłokietnikach. Powinny być regulowane w górę i w dół, w poziomie i na boki.
Oddychające plecy z siatki: Nie chodzi tu tylko o wygląd; plecy z siatki pełnią również funkcję praktyczną. Przepuszczając powietrze, jest to doskonały wybór, jeśli masz tendencję do gorąca w biurze.
Pompka lędźwiowa: Pozwala to nadmuchać podporę w dolnej części oparcia, aby dopasować się do naturalnej krzywej kręgosłupa w kształcie litery S, aby złagodzić ból pleców.
Oparcie podąża za ruchami górnej części ciała, podczas gdy siedzisko jest stałe.
Blokada przechyłu: Prosty mechanizm, w którym oparcie i siedzisko zachowują ten sam kąt względem siebie nawet podczas kołysania. Pozycję można zablokować lub pozostawić w trybie bujania. Opór jest ustawiany w zależności od wagi ciała.
Synchro: Siedzisko i oparcie współdziałają w stosunku 1:2, co oznacza, że siedzisko zmienia się o jeden stopień na każde dwa stopnie, o które przesuwa się oparcie podczas bujania. Siedzisko i oparcie można zablokować w stałych pozycjach, a opór można również dostosować do wagi ciała.
Multi-synchro: Tutaj również siedzisko i oparcie współdziałają w stosunku 1:2, ale masz również możliwość odłączenia siedziska, co ułatwia rozciąganie ciała od czasu do czasu i zwiększenie krążenia krwi w nogach i stopach.
Asynchro: Nachylenie siedziska i oparcia można regulować niezależnie i albo ustawić je w najwygodniejszej pozycji, albo pozostawić, by podążało za Twoimi ruchami (free float). Dzięki temu można całkowicie dostosować pozycję siedzącą do swoich preferencji.
Szukaj ergonomicznych funkcji, które pozwolą Ci dopasować fotel do swojego ciała
Aby nowy fotel zapewniał Twojemu ciału niezbędne wsparcie, musi być w stanie dostosować się do Twojego wzrostu, wagi i kształtu ciała. Ponieważ wszyscy jesteśmy różni, powinieneś szukać krzesła z kilkoma różnymi możliwościami regulacji dla maksymalnego komfortu.
Regulowana wysokość siedziska: Odpowiednia wysokość siedziska pozwala na ułożenie stóp płasko na podłodze z plecami przyciśniętymi do oparcia.
Regulowana wysokość oparcia: Oparcie powinno być ustawione na wysokości dopasowanej do naturalnej krzywizny kręgosłupa.
Regulowana głębokość siedziska/suwak siedziska: Siedzisko może przesuwać się do przodu lub do tyłu, aby dopasować się do Twojego wzrostu. Oznacza to, że mając stopy płasko na podłodze i w pełni podparte plecy, powinieneś być w stanie zmieścić pięść między przodem siedziska a tyłem kolan, aby poprawić krążenie krwi w dolnych partiach nóg i stóp.
Regulowany kąt nachylenia siedziska: Dla poprawy krążenia, siedzisko powinno być pochylone lekko do przodu, tak aby Twoje biodra były nieco wyżej niż kolana, ze stopami spoczywającymi na podłodze.
Szukasz najlepszego fotelu do Twojego domowego biura? Przeczytaj koniecznie https://techpolska.pl/najlepsze-fotele-biurowe-ranking/.
Materiał zewnętrzny partnera