Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem wśród Polaków – wynika z najnowszego sondażu Kantar. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głos oddało 40 proc. ankietowanych. Z badania wynika, że w Sejmie przyszłej kadencji zasiądą przedstawiciele czterech formacji.
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa kolejny wrześniowy sondaż. Partia rządząca otrzymała w badaniu kantar 40 proc. głosów, co oznacza, że poparcie dla niej wzrosło o 2 punkty procentowe, w porównaniu z sierpniowym badaniem.
Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 24 proc. (strata 2 p.p. od sierpnia). Niezmiennie na trzecim miejscu znajduje się Lewica. Komitet wyborczy zrzeszający SLD, Wiosnę i Razem uzyskał 11 proc. głosów respondentów (wzrost o 1 p.p.). Do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe – 6 proc. (wzrost o 1 p.p.).
Czytaj także: Najnowszy sondaż: Prawo i Sprawiedliwość prowadzi. Konfederacja z największym wzrostem poparcia
Pod progiem wyborczym znalazła się Konfederacja – 2 proc. Piąty z ogólnopolskich komitetów wyborczych zanotował spadek o 1 p.p. Aż 17 proc. badanych przez Kantar określiło się jako „niezdecydowani”.
Sondaż w ramach comiesięcznego badania Omnibus Kantar przeprowadził 6-11 września na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, 975-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne badano w grupie 645 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestnictwa w wyborach.
Sondaż Kantar po wykluczeniu niezdecydowanych
Marcin Palade przekształcił powyższe wyniki, wkluczając niezdecydowanych. W takim wariancie PiS otrzymuje 48 proc., KO – 29 proc., Lewica – 13 proc., PSL – 7 proc., a Konfederacja – 2 proc.
Politolog przygotował również średnią sondażową po trzech wrześniowych pomiarach. Uwzględnił w niej tylko zdecydowanych wyborców. Poparcie dla PiS wynosi – 48 proc. (wzrost o 2 p.p.), KO – 27,5 proc. (spadek o 1,5 p.p.), Lewica zdobyła 13,5 proc. (wzrost o 1,5 p.p.), PSL – 6,5 proc. (wzrost o 0,5 p.p.), Konfederacja – 3,5 proc. (spadek o 1 p.p.), a 1 proc. otrzymali „Inni”.
Źródło: Polsat News, 300polityka.pl, Twitter