W Sejmie powstało koło poselskie koalicji Konfederacja. Ogłosili to dzisiaj jej posłowie na konferencji prasowej. Liderzy zapraszają do współpracy środowiska prawicowe.
Informacja o powstaniu koła poselskiego Konfederacji poinformowali posłowie podczas konferencji prasowej, która została zorganizowana w Sejmie. Uczestniczyli w niej: Jakub Kulesza, Piotr Liroy-Marzec, Robert Winnicki, Marek Jakubiak oraz Jacek Wilk.
Koło poselskie Konfederacji. Liderzy apelują
„Mamy formułę otwartą, więc będę powtarzał jak mantrę: Zapraszamy wszystkie środowiska centroprawicowe, które jeszcze do tej pory nie zdecydowały się na rozmowy z nami” – powiedział Piotr Liroy-Marzec.
Czytaj także: Konfederacja KORWiN, Braun, Liroy Narodowcy. Liderzy zaprezentowali logo i nazwę koalicji [WIDEO]
„Walczymy o kraj, naszych sąsiadów, ludzi z którymi się wychowujemy i o lepszą Polskę. Konfederacja i dzisiejsze poszerzenie koła jest przykładem, że łączymy się, a nie dzielimy” – dodał.
Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy
Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy to koalicja zawiązana na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019. 6 grudnia 2018 decyzję o wspólnym starcie podjęły partie KORWiN i Ruch Narodowy.
W styczniu 2019 dołączyły do niej organizacja Pobudka (Grzegorza Brauna) i stowarzyszenie Skuteczni (Piotra Liroya-Marca); start z jej listy zapowiedziała także działaczka pro-life Kaja Godek. W lutym 2019 koalicja zaczęła posługiwać się nazwą „Koalicja ProPolska”. 27 lutego 2019 ogłoszono oficjalną nazwę „Konfederacja KORWiN, Liroy, Braun, Narodowcy.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Eurowybory odbywają się w krajach UE co pięć lat. Według ordynacji wyborczej z 1976 roku przeprowadza się je w pierwszym pełnym tygodniu czerwca, w okresie od czwartku do niedzieli. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskie.
Wybory posłów do PE w Polsce w 2019 roku odbędą się w niedzielę 26 maja. Obywatele głosujący w Polsce dokonają wyboru 52 spośród łącznej liczby 705 eurodeputowanych. Będą to czwarte wybory do PE od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Główne zasady oraz pozycja prawnoustrojowa PE określono w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, zaś szczegóły regulowane są na poziomie państw członkowskich. W Polsce regulacje prawne dotyczące wyłaniania składu PE zawarto w Kodeksie wyborczym.
Ostatnie wybory posłów do europarlamentu w Polsce odbyły się w 2014 roku. Obywatele głosujący w Polsce dokonali wyboru 51 spośród łącznej liczby 751 eurodeputowanych.