Psychologia i prawo, ale także kierunek lekarski cieszyły się największym zainteresowaniem maturzystów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Dział Rekrutacji na Studia UJ przedstawił wyniki pierwszego cyklu naboru kandydatów, który prowadzony był na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie.
Najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej – 1799 osób, które walczą o 220 miejsc. Od lat niezmiernie popularnym kierunkiem pozostaje także prawo – aplikacje złożyło 1682 kandydatów (przygotowano 400 miejsc). Z kolei psychologię na Wydziale Filozoficznym studiować chce 1160 osób.
Kierunek lekarski wybrały 1134 osoby. Kolejne najbardziej popularne studia to: filologia angielska; dziennikarstwo i komunikacja społeczna; zarządzanie kulturą i mediami; informatyka; zarządzanie – firmą, personelem; międzynarodowe i farmacja.
Gdzie największa rywalizacja o jedno miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Studia, które przyciągają największą liczbę osób nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiegało się najwięcej kandydatów.
„W obecnym naborze, tak jak i w ubiegłym roku, najtrudniejsze zadanie miały przed sobą osoby, które zainteresowane były studiowaniem japonistyki. O 28 miejsc walczyło tam aż 456 kandydatów, co daje wynik ponad 16 osób na miejsce” – czytamy w informacji UJ przysłanej w piątek dziennikarzom.
Niewiele łatwiej mieli kandydaci starający się o przyjęcie na ekonomię, gdzie o miejsce rywalizowało ponad 12 osób. Równie trudno było się dostać na kierunki: finanse, bankowość, ubezpieczenia (12 osób na miejsce); filologię szwedzką (10,75 os./miejsce); filologię angielską (9,83 os/miejsce). Dalsze miejsca zajęły: psychologia; zarządzanie – firmą, personelem; międzynarodowe; filologia hiszpańska; dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Uniwersytet Jagielloński w roku akademickim 2019/2020 jest gotowy przyjąć 11563 studentów na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 29470 kandydatów.
„Najważniejszą zmianą w porównaniu z poprzednimi naborami jest to, że w tegorocznej rekrutacji uwzględniany jest tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej” – informował, otwierając 4 czerwca rekrutację, Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.
Jak poinformował PAP Adam Koprowski z biura prasowego UJ, w piątek ruszyła druga, dodatkowa rejestracja na jednolite studia magisterskie i pierwszego stopnia, na których ustalony górny limit przyjęć nie został wypełniony w naborze podstawowym. Rejestracja potrwa do 21 lipca.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Beata Kołodziej