Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego poinformował, że wskaźnik regularnie uczęszczających na niedzielną Mszę św. Polaków w 2013 r. spadł poniżej 40 proc. Oznacza to, że liczba praktykujących katolików w Polsce zmniejszyła się o 2 miliony. Natomiast podobną liczbę dotyczącą tych, którzy wyemigrowali z Polski podaje GUS.
Czytaj także: Abp Hoser: Zachęcam do manifestowania poparcia dla prof. Chazana
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego z Polski w latach 2004 – 2011 wyemigrowało ponad 2 miliony naszych rodaków. Liczba ta może być większa, gdyż oszacowanie wszystkich emigrujących jest bardzo trudne.
Czytaj także: Coraz mniej Polaków uczestniczy w niedzielnych mszach. Kościół opublikował szczegółowe statystyki
Kościół od lat 90. notuje niewielki, lecz systematyczny, spadek uczęszczających regularnie na niedzielną Mszę św. Dotyczy to przede wszystkim osób, które swój katolicyzm deklarowały z powodu przynależności kulturowej.
Spadkowi uczęszczających w niedzielę do kościoła towarzyszy zwiększenie liczby przystępujących do Komunii św. W 2013 roku z tego sakramentu korzystało ponad 16 proc. katolików w Polsce. Największy wzrost w tej dziedzinie Kościół notuje w ostatnich latach.
– Od lat ta umiarkowana grupa, można powiedzieć „kulturowych katolików”, systematycznie się zimniejsza. Dochodzi do pewnej polaryzacji – zwiększają się bowiem te dwie skrajne grupy katolików – powiedział dyrektor ISKK.
Instytut zaznacza, że rezygnujący z niedzielnej Eucharystii nie przestają identyfikować się z Kościołem katolickim i nadal określają się jako osoby wierzące. Powód takiego zachowania upatrywany jest w zbyt mało pogłębionej wierze, która przegrywa z konkurencją konsumpcyjnych przyjemności oferowanych przez dzisiejszy świat.
Najwięcej praktykujących katolików znajduję się w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej. Natomiast najmniej regularnie uczęszczających do kościoła Polaków jest w diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Czytaj także: USA: straciła pracę za mówienie „błogosławionego dnia”?