16 nagrobków ze Starego Cmentarza w Łodzi zostało odnowionych. Jest to efekt ubiegłorocznej kwesty, podczas której już po raz kolejny zbierano pieniądze na rzecz ratowania zabytkowej nekropolii. Przy okazji odkryto najstarsze nagrobki na cmentarzu.
Podczas prac odnowiono 16 nagrobków, w tym cztery z części ewangelickiej cmentarza. Wśród nich odnalazł się najstarszy pomnik na cmentarzu – grób Maryi Bitdorf, która zmarła 15 stycznia 1856 roku. Do tej pory, za najstarszy nagrobek uważano pomnik Wojciecha Gozdowskiego z 1857 roku. Z terenów cmentarza ewangelickiego odnowiono jeszcze trzy groby: Traugotta Keilicha, Alfreda Keilicha oraz Amelie Keilich. Niewiele wiadomo jednak o tej rodzinie.
– Rodzina Keilichów jest związana z początkami łódzkiego browarnictwa. Nie wiadomo jednak, jakie są związki pomiędzy pochowanymi tutaj a Gustawem Keilichem, który bodajże w 1882 roku założył browar przy ul. Orlej 25. Z napisów wynika jedynie, że jest tu pochowane małżeństwo i pięcioletnie dziecko – mówi Alina Jabłońska, wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem oraz przewodnik po Łodzi.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
W grupie odnowionych nagrobków, znajduje się również m.in. pomnik rodziny Urbanowskich. Zastąpił on stary, skromny grób. Obecny ma nawiązywać do XIX – wiecznych pomników, które wyszły z zakładu Urbanowskich.
– Zakład kamieniarsko – rzeźbiarski rodziny Urbanowskich wykonał wiele realizacji nie tylko na Starym Cmentarzu, ale też w przestrzeni miejskiej Łodzi, Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, a nawet w tureckiej Ankarze. W okresie międzywojennym firma miała jednak problemy finansowe i upadła – powiedział Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.
Stary Cmentarz w Łodzi powstał w 1855 roku i był podzielony na trzy części: katolicką, ewangelicką i prawosławną. Odzwierciedlało to narodowości i wyznania ówczesnej Łodzi. Podczas ubiegłorocznej zbiórki udało się pozyskać 106 tys. zł, dzięki czemu sfinansowano renowację 16 nagrobków. Była to już 20 zbiórka tego typu. Do tej pory udało się łącznie zebrać ponad 1,1 mln zł, za co odnowiono ponad 160 zabytków Starego Cmentarza.
Czytaj także: Plotka czy skarb hitlerowców? Odkrycie na Dolnym Śląsku