Kilka dni temu Fundacja Normalna Kultura przeprowadziła w Lublinie historyczną grę miejską „Wielcy Poprzednicy z naszej okolicy. Szlakiem twórców lubelskich sukcesów”.
Festyn Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych zorganizowany na lubelskim Placu Litewskim w niedzielne przedpołudnie (14 czerwca) uświetnili barwnie i – mimo upału – w pełni umundurowani amatorzy rekonstrukcji historycznej, którzy maszerowali i paradowali konno w pobliżu polowego stanowiska Normalnej Kultury. Nieopodal miał swój punkt „Głos Bohatera”; ciut dalej klasy wojskowe XIV LO im. Z. Herberta. Atmosfera towarzysząca uczestnikom Gry twórczo inspirowała zatem do poznawania lokalnej przeszłości i pełnego dumy odkrywania osiągnięć polskiego ducha.
Projekt zorganizowano z myślą o dzieciach i młodzieży, dla których przygotowano atrakcyjne nagrody związane z Lublinem. W zabawie brały udział całe rodziny i grupy znajomych.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Projekt polegał na przybliżeniu osób i okoliczności z historii miasta, które przyczyniły się do lokalnych – miejskich i śródmiejskich – sukcesów. Bazując na miejscach związanych z Wielkimi Poprzednikami chcieliśmy z jednej strony przybliżyć to z czego możemy być dumni w lokalnych dziejach, a z drugiej – skłonić młodych uczestników do osobistej refleksji, jak to dziedzictwo można dziś wykorzystać i rozwinąć.
Uczestnicy gry poznali wiele naszych lubelskich sukcesów, których przebieg związany był ze Starym Miastem i Śródmieściem. Były to m.in: długa historia i znaczenie jakie lubelski gród uzyskał w średniowieczu, co potwierdzone zostało aktem lokacyjnym Władysława Łokietka z 1317 roku; budowa murów miejskich, które umożliwiały odpieranie ataków tatarskich, przez Kazimierza Wielkiego; znaczenie handlowe Lublina, wynikające m.in. z prawa organizacji jarmarków nadanego przez Kazimierza Jagiellończyka (który także powołał do życia Województwo Lubelskie i którego dzieci były edukowane przez Jana Długosza na lubelskim Zamku); budowę w Lublinie przez rurmistrza Jana jednego z pierwszych w Polsce systemów wodociągowych; zawarcie w Lublinie unii polsko-litewskiej; rola Lublina w kulturze renesansu; czy rozwój przemysłu lubelskiego oraz wiele oddolnych inicjatyw gospodarczych, społecznych i charytatywnych w XIX i początkach XX wieku.
Czytaj także: Postawy przydatne wspólnotowo (1): Samoorganizacja, Samopomoc, Spółdzielczość
Gra okazała się ciekawą i inspirującą formą poznawania i aktualizowania doświadczeń przeszłości, o czym świadczy to, że chętnych do wzięcia udziału było dużo więcej niż miejsc. Pogoda dopisała, nagrody przyciągały uwagę, a rywalizacja o pierwsze trzy miejsca była naprawdę zacięta (zwycięzcy mieli 29 punktów na 30 możliwych; kolejne ekipy 26 i 25). Ale najważniejsze, że i młodsi i starsi pogłębili swoją wiedzę o naszych sukcesach z przeszłości i ludziach, którzy byli ich twórcami. Jest się na czym i na kim wzorować!
Projekt będący częścią autorskiego programu Wielcy Poprzednicy z naszej okolicy fundacji Normalna Kultura, realizowano przy wsparciu finansowym Miasta Lublina, w ramach „Dzielnic Kultury”.
Materiał wideo dostępny tutaj: