Działacze Brygady Lubelskiej ONR w 150. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego zorganizowali publiczne odczyty fragmentów dzieł wybitnego Polaka. Akcja pod hasłem „Lublin czyta Dmowskiego” odbyła się w sobotę 9 sierpnia na lubelskim deptaku.
Akcja lubelskich narodowców miała na celu upamiętnienie i przybliżenie myśli Romana Dmowskiego w 150. rocznicę jego urodzin. Dmowski był wybitnym polskim mężem stanu, który walnie przyczynił się do odbudowy Polski po długim okresie zaborów. Kulminacyjnym momentem i ukoronowaniem jego działalności politycznej było złożenie podpisu pod Traktatem Wersalskim, który usankcjonował powstanie II RP.
Akcja „Lublin czyta Dmowskiego” rozpoczęła się około godz. 16:00. Na rozstawionej na lubelskim deptaku scenie, zaproszeni goście i chętni mieszkańcy Lublina odczytywali wybrane fragmenty dzieł wybitnego polskiego męża stanu.
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Wśród czytających znaleźli się m.in.: przedstawiciele NSZZ Solidarność w osobach Mariana Króla (przewodniczącego regionu) i Krzysztofa Choiny (zastępca przewodniczącego regionu), Marian Kowalski (członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego), Antoni Chrzonstowski (b. wiceprezydent Lublina), dr Rafał Dobrowolski (prezes Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy NSZ), Piotr Mazur (sekretarz TG Sokół w Lublinie), Krzysztof Kobylas (członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego) i inni działacze lokalnych środowisk narodowych. Fragmenty dzieł Dmowskiego czytali też chętni mieszkańcy Lublina, którzy otrzymali przygotowane specjalnie na tą okazję nagrody w postaci: książek, czasopism, płyt CD, kubków z patriotycznymi wzorami i inne.
>>Czytaj także: Wrocław: Obchody 150. rocznicy urodzin Dmowskiego [Galeria]
Wzdłuż deptaka kursowali działacze ONR w organizacyjnych koszulkach, którzy zachęcali przechodniów do zainteresowania się akcją. Rozdano setki ulotek, baloników, broszurek informacyjnych, karteczek z cytatami Dmowskiego i przypinek z jego wizerunkiem.
Pomimo okresu wakacyjnego, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lublina i mediów. Wydarzenie zakończyło się około godz. 18:00.
Źródło: wmeritum.pl
Fot.: Marcin Budzyński