Obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych zacznie obowiązywać już za kilka dni. Nauczycielka akademicka z ASP w Krakowie zamieściła w sieci nagranie z instrukcją wykonania prostej maseczki Origami. Wystarczy papierowy ręcznik, dwie gumki recepturki, zszywacz i trochę pracy. Nagranie podbija media społecznościowe.
W związku z epidemią koronawirusa od przyszłego czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązywać będzie nakaz zakrywania nosa i ust. Nowe zasady dotyczą naszej aktywności w przestrzeni publicznej i mają na celu ograniczenie liczby zakażeń i w niedalekiej przyszłości odchodzenie od surowych restrykcji.
?️Od czwartku 16 kwietnia 2020 r. do odwołania:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020
?Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy❗️
Więcej informacji: https://t.co/oKxgaNS3MD pic.twitter.com/149qdQ2Psz
Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił na konferencji prasowej, że nie mamy obowiązku posiadania maseczki ochronnej, a jedynie zasłaniania twarzy i równie dobrze można to zrobić za pomocą szalika lub chusty. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że nadchodzą cieplejsze tygodnie, noszenie szalików może być problematyczne. Z drugiej strony nie jest tajemnicą, że maseczki ochronne są w naszym kraju towarem deficytowym…
Maseczka Origami. Każdy może zrobić ją w domu
W tym miejscu z pomocą przychodzi dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska z Wydziału Form Przemysłowych krakowskiego ASP. Na krótkim nagraniu pokazała, jak wykorzystując japońską sztukę składania papieru (origami – red.), można stworzyć prostą i praktyczną maskę. Wystarczy ręcznik papierowy, zszywacz i dwie gumki recepturki.
Oczywiście jednorazowa maseczka wykonana z papieru nie jest w stanie zastąpić profesjonalnych masek ochronnych z filtrem, jednak w obliczu utrudnionego dostępu do tych drugich warto zastanowić się nad prostszymi zamiennikami. „Do wyrzucenia po każdym użyciu” – przypomina autorka.
Krótkie nagranie instruktażowe cieszy się ogromną popularnością w internecie. Film zbliża się już do poziomu 500 tys. wyświetleń i zbiera wiele pozytywnych recenzji. Projektem zainteresowało się nawet Polskie Radio w Chicago.
Źródło: Facebook/ Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie