Intymny wieczór we dwoje lub wspólne przeżycia – tak wygląda scenariusz idealnych Walentynek wśród mężczyzn. Co ciekawe, w badaniu przeprowadzonym przez firmę Wyjątkowy Prezent, kobiety zdecydowanie częściej marzą o dobrach materialnych niż ich drugie połówki. Czego natomiast nie dawać na Walentynki? Na liście najdziwniejszych podarków znalazła się jadalna bielizna, gry planszowe, skarpety, mop obrotowy oraz… zestaw garnków.
Zaledwie jedna osoba na pięć ankietowanych deklaruje, że nie będzie obchodzić Walentynek. To powoduje, że Święto Zakochanych interesuje niemal 80 proc. przebadanych Polaków, w tym ponad 40 proc. stwierdziło, że 14 lutego to dobry dzień na celebrację miłości. Jednak dla większości respondentów badania przeprowadzonego przez Wyjątkowy Prezent (64,5 proc.) podarunek walentynkowy będzie raczej symboliczny, ponieważ nie planują przekroczyć granicy 200 zł, a zaledwie 7 proc. uczestników badania na upominek dla swojej drugiej połówki wyda ponad 300 zł.
Polacy marzą o wspólnych chwilach
Przebadani Polacy najbardziej marzą o prezentach, dzięki którym będą mogli spędzić emocjonujące chwile razem ze swoim partnerem. – Walentynki to przede wszystkim czas spędzony z „drugą połówką” i wyniki przeprowadzonego przez nas badania to potwierdzają. Najpopularniejszymi wymarzonymi prezentami Polaków są kolejno: wspólny wyjazd (22 proc.), intymny wieczór w domu (21 proc.) oraz prezent w formie przeżycia, m.in. wspólny masaż czy Kolacja w Ciemności (18 proc.). Nawet na kolejnej pozycji znajduje się bilet do kina/teatru/na koncert (10 proc.). To pokazuje, że Święto Zakochanych ma swoją specyfikę i tego dnia zdecydowanie oczekujemy wspólnych emocji – mówi Michał Kaleta, Dyrektor ds. Rozwoju i Sprzedaży w firmie Wyjątkowy Prezent, oferującej upominki w formie przeżyć.
Badanie pokazało, że dobra materialne raczej nie znajdują się w sferze marzeń Polaków. Jednak jeżeli już należy jakieś wskazać to ankietowani raczej oczekują drobnych rzeczy. Najczęściej wskazywane były kwiaty i słodycze (8,5 proc.), biżuteria (7,5 proc.), perfumy i kosmetyki (6,5 proc.) oraz bielizna i ubrania (5,5 proc.).
Kobiety oczekują więcej dóbr materialnych
Nieco inaczej rozkładają się wyniki jeżeli przyjrzymy się odpowiedziom w podziale na wybór kobiet i mężczyzn. Co może okazać się nieco zaskakujące, dla większości panów przede wszystkim liczą się uczucia i emocje. Aż 32 proc. ankietowanych mężczyzn najchętniej spędziłoby intymny wieczór ze swoimi „drugimi połówkami”, a 23,5 proc. z nich postawiłoby na prezent w formie wspólnych przeżyć.
Kobiety natomiast zdecydowanie najchętniej wybierałyby wspólny wyjazd (23 proc.). Należy jednak zauważyć, że dla płci pięknej zdecydowanie bardziej liczą się dobra materialne niż dla mężczyzn – 11 proc. przebadanych Polek chciałoby dostać biżuterię, a co dziesiąta preferuje prezent w postaci kwiatów lub słodkości.
Lot Balonem najbardziej pożądany
Wyższość wspólnych przeżyć oraz uczuć potwierdza również pytanie dotyczące kupna prezentu na Walentynki w przypadku braku ograniczeń finansowych. – Co ciekawe, niemal wszyscy ankietowani deklarują, że gdyby mieli nieograniczoną ilość gotówki to zdecydowaliby się na upominek, w którym mogliby celebrować tę chwilę razem ze swoją „drugą połówką”. Niemal 30 proc. przebadanych Polaków wybrałoby Lot Balonem dla dwojga, a niewiele mniej skusiłby się na wyjazd poza miasto (28 proc.) i weekend w SPA dla dwojga (25,5 proc.) – mówi Michał Kaleta z firmy Wyjątkowy Prezent. – Natomiast w przypadku, kiedy nie trzeba martwić się o pieniądze, respondenci stosunkowo rzadko decydowali się na upominki kulinarne. Zaledwie 11,5 proc. uczestników badania wybrałoby Kolację w Ciemności. A na degustację lub warsztat kucharski zdecydowałoby się kolejno 8 proc. i 6 proc. ankietowanych – dodaje Kaleta.
Wśród najdziwniejszych prezentów walentynkowych, jakie mieli okazję dostać uczestnicy badania, znalazły się „upominkowe standardy”, jak m.in. bielizna, skarpety, sweter, kapcie, książka kucharska czy gry planszowe. Jednak nie brakowało również bardziej „kreatywnych” podarunków, a do takich ankietowani zaliczyli m.in. pierścionek zaręczynowy, poduszkę z miłosnym wyznaniem, rękawicę kuchenną ze zdjęciem, podkładkę pod kubek, jadalną bieliznę, mop obrotowy… czy zestaw garnków.
Dzień Singla nie taki samotny
W badaniu walentynkowym uwzględniono również pytanie o Dzień Singla, który w ostatnich latach wzorem innych zagranicznych wydarzeń zyskuje na popularności. Aż 42 proc. respondentów zadeklarowało znajomość tego święta. Natomiast wśród osoby celebrujących Dzień Singla blisko połowa ankietowanych odpowiedziała, że spędzi ten czas bawiąc się ze znajomymi. Co trzecia osoba zdecydowałaby się kupić sobie prezent, a 17 proc. przebadanych Polaków wybrałoby się na zorganizowaną randkę w ciemno.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Wyjątkowy Prezent wśród losowo wybranych klientów sieci w dniach 10 stycznia – 8 lutego 2018 r. Ankietą objęto grupę 631 respondentów.
Źródło: inf. prasowa