Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Już w niedzielę 21 października wybierzemy włodarzy oraz radnych naszych małych ojczyzn. Do ciszy wyborczej pozostało zaledwie kilkanaście godzin. Publikowane są ostatnie przedwyborcze badania. Są one optymistyczne dla Prawa i Sprawiedliwości. Najnowszy sondaż daje partii rządzącej zdecydowane zwycięstwo w samorządzie.
Cisza wyborcza rozpocznie się 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że zakaz agitacji będzie obowiązywał już o północy z piątku na sobotę. Zakończy się natomiast o godz. 21 w niedzielę. W tym czasie kandydatów, dziennikarzy oraz obywateli obowiązują przepisy przewidziane w kodeksie wyborczym. W sieci publikowane są ostatnie spekulacje wyborcze. Pojawił się również najnowszy sondaż dla Wiadomości TVP1. Może on napawać optymizmem partię rządzącą.
Najnowszy sondaż: PiS na czele, PSL na podium
Jak wynika badania CBM Indicator dla „Wiadomości”, na największe poparcie w niedzielnych wyborach samorządowych może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Chęć oddania głosu na kandydatów tej partii zadeklarowało 36,9 proc. badanych.
Czytaj także: Wybory samorządowe 2018: Nawet milion złotych kary za złamanie ciszy wyborczej. PKW ostrzega obywateli [WIDEO]
Z kolei 24,4 proc. badanych zadeklarowało, że swój głos odda na kandydatów z list Koalicji Obywatelskiej.
Podium zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z 10,8 proc. poparciem.
Na czwartym miejscu znaleźliby się kandydaci z list Bezpartyjnych Samorządowców z poparciem rzędu 8,4 proc. Dalej Kukiz’15 (5,8 proc.), Wolność (1,4 proc.) i Razem (1,2 proc.).
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej najważniejszymi elementami były:
- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy;
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.