Państwowy Instytut Badawczy przygotował ranking najpopularniejszych kierunków studiów w minionym roku akademickim. Obyło się bez niespodzianek. Podobnie jak w poprzednich latach prym wiodła medycyna, na którą chciało się dostać 56 tysięcy osób.
Powoli dobiega końca rok akademicki 2018/2019. Wielu studentów zmaga się jeszcze z sesją, jednak jest to dobry czas na podsumowania. Jedno z nich przygotował Państwowy Instytut Badawczy, który postanowił sprawdzić jakie kierunki studiów są najpopularniejsze w naszym kraju.
Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej, bo aż 56 tysięcy osób, ubiegało się o przyjęcie na medycynę. Nieco mniej, bo ponad 55 tysięcy osób chciało dostać się na informatykę natomiast około 41 tysięcy na zarządzanie i ponad 30 tysięcy na psychologię. To trend, który można obserwować na polskich uczelniach już od 2016 roku.
Czytaj także: Najpopularniejsze kierunki na studiach 2018/2019. Co wybierali kandydaci?
Oczywiście powyższe zestawienie przedstawia liczbę osób ubiegających się o miejsce na danym kierunku. Jeśli popatrzymy na to ile osób się dostało to prym wiedzie tu informatyka, gdzie zostało przyjętych ponad 20 tysięcy osób. Nieco mniej, bo ponad 18 tysięcy osób, dostało się na zarządzanie. W przypadku studiów drugiego stopnia to na zarządzanie było najwięcej chętnych. Na drugim miejscu znalazła się pedagogika a na trzecim finanse i rachunkowość.
A gdzie najtrudniej się dostać? Okazuje się, że na… aktorstwo. Wszystko przez to, że kierunek oferuje zaledwie 156 miejsc, więc na jedno miejsce przypadało aż 28 kandydatów. Ogromna konkurencja panowała też na kierunku lekarsko-dentystycznym, gdzie na 1222 miejsca przypadało aż 14706 zgłoszeń.
Czytaj także: Lublin pod wodą. Taki widok po ulewie [WIDEO]
Źr.: Wprost