5 listopada zmarł generał Czesław Kiszczak, generał sił zbrojnych PRL, minister spraw wewnętrznych w latach 1981-1990, a także, od 2 do 24 sierpnia 1989 roku, prezes Rady Ministrów. Miał 90 lat.
Brał aktywny udział w przygotowaniu stanu wojennego z 1981 roku. Był ważnym działaczem komunistycznym w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Brał aktywny udział w zwalczaniu opozycji antykomunistycznej.
W lipcu 2008 roku sąd umarzając sprawę uznał, że Czesław Kiszczak ponosi „nieumyślną winę” za śmierć protestujących górników z kopalni „Wujek”. W lutym 2010 roku rozpoczął się czwarty proces w tej sprawie, jednak 26 kwietnia 2011 warszawski Sąd Okręgowy zmarłego generała PRL uniewinnił.
Czytaj także: Winnicki: Kiszczak zmarł nieosądzony. Szkoda
2 stycznia 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył Kiszczakowi karę 4 lat pozbawienia wolności, łagodząc karę – z uwagi na zły stan zdrowia oskarżonego, do 2 lat z warunkowym zawieszeniem wyroku na okres 5 lat. Sąd uznał, że Czesław Kiszczak ponosi winę w wyniku działalności w związku przestępczym o charakterze zbrojnym.
Generał PRL był też ważną postacią w przygotowaniach do tzw. „transformacji ustrojowej”, to z jego inicjatywy zaproszono przedstawicieli środowisk antykomunistycznych do obrad „Okrągłego Stołu” w czerwcu 1989 roku.