W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowe przepisy dotyczą, przede wszystkim, przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN i NSA. Parlamentarzyści zapoznają się z projektem w błyskawicznym tempie. W środę odbędzie się zarówno pierwsze, jak i drugie czytanie.
19 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienia ws. konfliktu Polski z Komisją Europejską. Polskie władze zostały zobowiązane natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.
PiS długo nie ujawniał swojego stanowiska ws. decyzji TSUE. Ostatecznie zapowiedziano, że Polska będzie respektować wyroki sądów. W środę partia Kaczyńskiego zrobiła kolejny krok w tym kierunku. W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany dotyczą m.in. przenoszenia sędziów w stan spoczynku.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Powrót sędziów ze stanu spoczynku
Sędziowie SN i NSA, którzy zostali przeniesieni na emeryturę na podstawie ustawy z 2017 roku, będą mogli powrócić do pełnienia funkcji. Wynika to wprost z projektu i zostało podkreślone przez autorów uzasadnienia.
Koniec reformy Sądu Najwyższego.https://t.co/E7JM7QuFif pic.twitter.com/RmDYTRLzXY
— Damian Cygan (@DamianCygan) 21 listopada 2018
Co istotne, regulacja zaproponowana przez PiS odbiera władzy wykonawczej jakikolwiek wpływ decydowania o tym, czy dany sędzia może po osiągnięciu wieku emerytalnego dalej orzekać. Tym samym, usunięto „stan niepewności co do momentu przejścia w stan spoczynku przez sędziego ze względu na osiągnięcie określonego wieku.”
Sędziowie, którzy na mocy nowych przepisów zostaliby przywróceniu do SN lub NSA, otrzymali również prawo do złożenia oświadczenia woli o „pozostaniu w stanie spoczynku” w terminie 7 dni od wejścia w życie ustawy.
„Przywróceni” sędziowie SN i NSA będą mogli złożyć oświadczenie o woli pozostania w stanie spoczynku. Takiemu sędziemu przysługuje cale uposażenie („w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku”) pic.twitter.com/dbpL33rfxZ
— Michał Olech (@MichalOlech) 21 listopada 2018
I i II czytanie jednego dnia
Najprawdopodobniej projekt błyskawicznie przejdzie procedurę legislacyjną. Na środę zaplanowano zarówno pierwsze, jak i drugie czytanie w Sejmie. Pierwsze zaplanowano na 12:00, natomiast drugie o 21:30.
Źródło: sejm.gov.pl, Twitter, wMeritum.pl