Ok. 250 studentów z 35 krajów, m.in. z Singapuru, Indonezji, Japonii i Chin, uczestniczy w zajęciach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, które rozpoczęły się w czwartek na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Zajęcia potrwają cztery tygodnie.
„W kursie uczestniczą osoby z 35 krajów świata. Wśród nich są stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Senatu RP oraz studenci uczelni partnerskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach” – poinformował rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko.
Rzecznik podkreślił, że „gwarancją sukcesu jest wytrwałość, dlatego też studenci przez cały miesiąc będą uczyli się mówienia, słuchania, pisania i rozumienia po polsku”. „W procesie tym wspierać ich będą lektorzy Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, wykładowcy, pracownicy i współpracownicy różnych wydziałów naszej uczelni oraz innych śląskich i polskich uniwersytetów” – wyjaśnił.
Czytaj także: Cieszyn: 220 cudzoziemców będzie uczyło się języka polskiego
Szymik-Kozaczko zaznaczył, że program wykładów i seminariów jest różnorodny. „Tematy poruszają zagadnienia z języka polskiego, jego historycznego rozwoju i aktualnych przemian, historii dawnej i najnowszej, literatury, filmu, teatru, nauk ścisłych czy sportu” – wskazał.
Dopełnieniem porannych i popołudniowych zajęć będą wieczorne programy, podczas których studenci poznają tradycje, zwyczaje i obrzędy kultywowane w Polsce, a także wezmą udział w występach, m.in. koncercie pieśni Stanisława Moniuszki, biesiadzie śląskiej oraz spotkaniach z reprezentantami świata nauki, sztuki i polityki.
W dni wolne od nauki organizatorzy przygotowali dla studentów wyjazdy edukacyjne. „W tym roku będą to m.in. wycieczka po Beskidzie Śląskim, wizyta w Muzeum Auschwitz i w siedzibie polskich królów na Wawelu, a także wyjazd szlakiem powstań śląskich” – wyjaśnił rzecznik uczelni.
Kulminacja zajęć nastąpi 15 sierpnia. Wówczas słuchacze napiszą dyktando, by wyłonić spośród siebie Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Główną nagrodą będzie bezpłatny udział w kolejnej edycji letniej szkoły.
Tekst dyktanda, w którym tradycyjnie znajdzie się wiele pułapek ortograficznych, przygotują dr Marcin Maciołek z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Małgorzata Smereczniak z Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
Po wyłonieniu mistrza ortografii na cieszyńskim rynku odbędzie się Wieczór Narodów. „Niemal 250 osób z 35 krajów zaśpiewa, zatańczy, zaprezentuje stroje narodowe, nauczy zgromadzonych gości liczyć, witać się i przedstawiać w swych rodzimych językach. Nie zabraknie degustacji dań narodowych oraz wspólnych zdjęć. Zgodnie z tradycją spotkanie rozpocznie polonez” – dodał Jacek Szymik-Kozaczko.
Zajęcia letniej szkoły odbywają się po raz 29. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Marek Szafrański