Facebook opublikował nowy regulamin, który będzie obowiązywał od 25 kwietnia od godz. 11. Wiele miejsca poświęcono regulacjom dotyczącym standardom społeczności, czyli zakazom i zasadom korzystania z portalu. Najwięcej kontrowersji wzbudza lista wyrażeń, których od tej pory nie można używać na Facebooku. Wśród nich znalazły się takie określenia jak „brzydki” czy „głupi”.
Nowy regulamin Facebooka zawiera aż 26 stron zakazów i zasad. To efekt afery związanej z Cambridge Analytica.
Głośna sprawa, która już spowodowała, że wartość akcji Facebooka spadła na giełdzie o 50 miliardów dolarów, związana jest z współpracą między Facebookiem i Cambridge Analytica. Firma stworzyła oprogramowanie, dzięki któremu można z bardzo dużym prawdopodobieństwem przewidzieć preferencje polityczne użytkownimów oraz wpływać na wybory.
Firma doradcza Cambridge Analytica współpracowała z zespołem wyborczym Donalda Trumpa oraz ze zwolennikami Brexitu. Zebrała m.in. dane z 50 milionów profili amerykańskich wyborców na Facebooku i wykorzystała je w nieuprawniony sposób – wynika z doniesień brytyjskiej prasy. Amerykańskie media podają natomiast, że firma Aleksandra Kogan miała proponować politykom w USA zbieranie danych na temat ich rywali, tak by umożliwić im szantażowanie konkurentów.
Oto lista słów, których nie możesz używać na Facebooku
W rozdziale nowego regulaminu poświęconym mowie nienawiści znalazł się zapis mówiący o tym, że niedozwolone jest dyskryminowanie ze względu na rasę, płeć, orientację seksualną, choroby czy pochodzenie. Zamieszczono również listę wyrażeń, których nie można używać: Oto ona:
Twierdzenia o niższości: twierdzenia lub frazy sugerujące ułomność fizyczną, psychiczną lub moralną osoby lub grupy.
- Ułomność fizyczna (na przykład: „zdeformowany”, „niedorozwinięty”, „odrażający” lub „brzydki”).
- Ułomność psychiczna (na przykład: „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, „niskie IQ”, „głupi” lub „idiota”)
- Ułomność moralna (na przykład: „puszczalska”, „oszust”, „skąpiec”, „na krzywy ryj”).
Treści wyrażające pogardę. Przykłady:
- „Nienawidzę…”
- „Nie lubię…”
- „X są najgorsi”
Treści wyrażające obrzydzenie. Przykłady:
- „Ohyda”
- „Paskudztwo”
- „Obrzydlistwo”
Cały nowy regulamin Facebooka można przeczytać TUTAJ . Za jego złamanie grożą kary, łącznie z blokadą konta. Nowym rozwiązaniem jest to, że gdy internauta opublikuje treść, która zostanie zablokowana przez portal, będzie się mógł odwołać. Prośba zostanie w ciągu 24 godzin rozpatrzona przez moderatorów. Tych będzie łącznie 20 tysięcy, władających 40 językami.
Źródło: natemat.pl