Niecodzienna sytuacja miała miejsce na Dworcu Centralnym w Warszawie. Ku zdumieniu podróżnych w hali głównej wybrzmiał Marsz Pierwszej Brygady. Patriotyczny flash mob zorganizowali przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Happening przypadł do gustu pasażerom, o czym świadczą ich reakcje uchwycone na nagraniu.
„Pierwsze wspólne śpiewanie za nami! 8 listopada podróżni w Warszawie nie kryli zdziwienia, gdy w hali Dworca Centralnego wybrzmiały słowa Marsza Pierwszej Brygady. Nie był to jednak przypadkowy koncert, a patriotyczny flash mob zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – czytamy w opisie filmu na YouTube.
Patriotyczny flash mob doceniony przez internautów
Nagranie z akcji trafiło do mediów społecznościowych, gdzie szybko uzyskało aprobatę internautów. Pod filmem znalazło się wiele pozytywnych komentarzy.
„Świetna była ta akcja MON. I reakcja pasażerów od zdziwienia, przez zaciekawienie i na końcu- widoczne u niektórych wzruszenie” – napisał dziennikarz Wojciech Wybranowski.
Świetna była ta akcja MON. I reakcja pasażerów od zdziwienia, przez zaciekawienie i na końcu- widoczne u niektórych wzruszenie.https://t.co/AFsdz6CiBj
— Wojciech Wybranowski (@wybranowski) November 10, 2018
Marsz Pierwszej Brygady
Marsz Pierwszej Brygady powstał pod koniec I wojny światowej. Nazywana przez marszałka Józefa Piłsudskiego najtragiczniejszą i najbardziej dumną z polskich pieśni, była jedną z jego ulubionych. Stała się też nieoficjalnym hymnem legionistów. 15 sierpnia 2007 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło, pierwszą Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oficjalnie ustanowiono fragmenty Marsza Pierwszej Brygady. Dziś, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonywana jest podczas obchodów Święta Wojska Polskiego, uroczystości patriotycznych z udziałem wojska, a także w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.