Gdańska firma CTAdventure stworzyła oprogramowanie na kapsułkę endoskopową. Dzięki GastroView, filmy zarejestrowane przez specjalną tabletkę, która przechodzi przez organizm człowieka, będą dokładniejsze i krótsze.
Marek Trojanowicz i jego firma co dzień tworzą różne innowacyjne projekty. Jednym z nich jest GastroView – tabletka z dwoma kamerami, dzięki której bez problemu wykonamy badania układu pokarmowego.
Jest to innowacyjne narzędzie wspomagające diagnostykę medyczną w badaniach jelita cienkiego. Do badań wykorzystuje się kapsułki endoskopowe. Proponowane rozwiązanie pozwala na automatyczną detekcję i zliczanie zmian chorobowych, mapowanie układu pokarmowego oraz archiwizację zdjęć z zagrożonych fragmentów układu pokarmowego.
GastroView to nowa technologia automatycznej analizy i przetwarzania obrazu, zwiększająca dokładność oraz skracająca czas diagnostyki zmian chorobowych w obszarze endoskopii kapsułkowej. Kapsułka z kamerą robi zdjęcia wewnątrz układu pokarmowego (np. jelito cienkie). Obecnie lekarz sam musi analizować całe nagranie i szukać anomalii. GastroView zautomatyzuje proces rozpoznawania zmian.
Gastroskopia czy kolonoskopia mogą być bezbolesne. Każdy, kto przeszedł takie badanie, wie jak jest ono nieprzyjemne. Taka tabletka z dwiema kamerami, którą połykamy, to rozwiązanie, które istnieje od kilku lat. Problemem jest to, że analiza filmu jest bardzo czasochłonna, bo film trwa do 15 godzin. Dzięki naszemu oprogramowaniu czas skraca się do około 20 minut. Znajduje wszelkie anomalie w przewodzie pokarmowym. Oczywiście system nie jest doskonały. Ale człowiek też ma ograniczoną wydolność i może się pomylić, analizując badania wielu pacjentów. A skuteczność naszego obrazu to około 97 procent – mówi Marek Trojanowicz, założyciel firmy CTA, która stworzyła oprogramowanie.
Polak potrafi! Ta pigułka z kamerą może ulżyć wielu pacjentom!
Podoba Ci się ten materiał? Zobacz więcej – śledź @toteraz pic.twitter.com/wBl7LfWixj
— toteraz (@toteraz) 11 października 2017
Źródło: Twitter.com, radiogdansk.pl