1 grudnia podpisano oficjalne porozumienie ws. realizacji wielkiej inwestycji na Wiśle. Ministerstwa środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii ustaliły, że w Siarzewie (woj. kujawsko-pomorskie) powstanie stopień wodny i elektrownia wodna.
„Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo to ważna inwestycja, która zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe. Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej” – powiedział minister środowiska Jan Szyszko, który był obecny podczas podpisywania porozumienia ws. inwestycji.
Z informacji, które przedstawił resort środowiska wynika, że koszt przedsięwzięcia to 2,2 mld złotych. Do 2019 roku mają zostać podjęte wszystkie decyzje o charakterze administracyjnym. Budowa kolejnej zapory na Wiśle ruszy jeszcze w 2020 roku. Zgodnie z planami inwestycja ma zostać zakończona w 2025 roku.
Czytaj także: Nowa zapora na Wiśle zwiększy bezpieczeństwo energetyczne i przeciwpowodziowe Polski
Dziś w MŚ ministrowie środowiska, @MGMiZS_GOV_PL oraz @MinEnergii podpisali porozumienie w sprawie realizacji inwestycji budowy Stopnia Wodnego #Siarzewo. Więcej informacji: https://t.co/MPOSGoShMH pic.twitter.com/BfvRzTUYX5
— Min. Środowiska (@MinSrodowiska) 1 grudnia 2017
Co przewiduje porozumienie?
Z informacji udostępnionych przez resort wynika, że w skład inwestycji wchodzą m.in.:
– jaz o 15 przęsłach
– elektrownia wodna (ok. 80 MW)
– śluza żeglowna z miejscami postoju dla jednostek pływających i lodołamaczy
– koryto obejścia stopnia
– 2 przepławki dla ryb w dół rzeki
– boczne zapory ziemne
– zbiornik wodny
„Ta inwestycja jest istotna z kilku względów. Pozwoli ona na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego” – powiedział minister Szyszko.
Stopień wodny zostanie wyposażony w elektrownię. Resort informuje, że będzie dysponowała mocą ok. 80 MW, umożliwi to produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Jednak to nie jedyny plus.
Resort informuje, że konstrukcja pozwoli zmniejszyć ryzyko powodziowe, ponieważ ograniczy zagrożenie powstawania zatorów lodowych i umożliwi przeprowadzanie akcji lodołamania.
Ministerstwo zwraca uwagę także na pozytywne skutki dla środowiska. Według resortu budowa zapory zwiększy retencję wody i przywróci odpowiednie stosunki wodne w regionie, to z kolei ma zapobiec zanikaniu unikatowych siedlisk.