W czasie pandemii najbardziej ucierpiała współpraca międzynarodowa, którą chcieliśmy zintensyfikować – powiedział prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski w kontekście realizacji programu uczelni badawczej.
W środę w Auditorium Maximum UJ w Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja sprawozdawcza programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, organizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W spotkaniach biorą udział eksperci z zagranicy i przedstawiciele 10 uczelni badawczych, wyłonionych w 2019 r. w ministerialnym konkursie, dzięki któremu otrzymują do 2026 r. o 10 proc. wyższe dofinansowanie.
„Pandemia skutkowała tym, że mieliśmy problemy organizacyjne i w realizacji mamy 75 proc. działań spośród wszystkich, które zakładaliśmy. Najbardziej ucierpiała współpraca międzynarodowa. Chcieliśmy ją zintensyfikować, ale ten element wygasł. Mam nadzieję, że szybko wszystko nadrobimy” – powiedział dziennikarzom prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski, odpowiedzialny na Uniwersytecie Jagiellońskim za realizację programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
Od początku realizacji programu uczelni badawczej UJ m.in. zatrudnił nową kadrę, która ma pomóc rozwijać obszary atrakcyjne naukowo i która ma budować wokół siebie nowe zespoły badawcze. Uczelnia w mniejszym stopniu planuje rozdysponować dodatkowe środki na inwestycje infrastrukturalne, ale na razie zakupiono m.in. nowoczesną aparaturę dla rozwoju nauk biologicznych. Uczelnia koncentruje się m.in. na rozwoju badań w obszarze medycyny, świata cyfrowego, degradacji środowiska, dziedzictwa kulturowego – planuje np. digitalizację różnorodnych publikacji oraz powołanie centrum humanistyki cyfrowej.
Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, który online połączył się z uczestnikami spotkania, podkreślił, że „na rezultaty dobrej jakościowo nauki czeka społeczeństwo” i „w oparciu o efekty pracy naukowców można myśleć o dobrych rozwiązaniach dla Polski”. „Ta troska towarzyszy nam od początku prac nad ustawą. Temu służy wyłonienie uczelni badawczych” – mówił wiceminister.
W 2019 r. spośród 20 uczelni zgłoszonych do konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) międzynarodowy zespół ekspertów wybrał 10: Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnikę Warszawską, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.
Te uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Beata Kołodziej