Jaki jest stan wiedzy Polaków na temat reform sądownictwa, które w ostatnich dniach usiłowało przeprowadzić PiS? Portal Wirtualna Polska postanowił zbadać opinię obywateli m.in. na ten temat. Wyniki wskazują, że Polacy widzą konieczność zmian w wymiarze sprawiedliwości, ale jednocześnie nie popierają tego co proponował PiS. Jaka była ich wiedza o reformie?
Badanie potwierdza, że większość Polaków negatywnie ocenia nasz wymiar sprawiedliwości. Takie zdanie ma 48 proc. badanych. Pozytywnie na temat sądów wypowiedziało się tylko 22 proc. osób. Pozostałe osoby są niezdecydowane.
Co ciekawe aż 67 proc. badanych zauważa potrzebę reform w polskim sądownictwie, a przeciwnego zdania jest tylko 13 proc. Jeśli przełożyć to na poparcie względem popieranych partii, to najwięcej zwolenników reform jest wśród wyborców PiS (88 proc.) i Kukiz’15 (59 proc.).
Czytaj także: Najnowszy sondaż: Polacy wskazali winnych rozpadu Koalicji Obywatelskiej
Najciekawsze są wyniki w kontekście reform sądownictwa proponowanych przez PiS. Okazuje się, że tylko 4 proc. wśród badanych jest „bardzo dobrze zorientowanych” co do istoty propozycji partii rządzącej. Kolejne 25 proc. stanowią respondenci, którzy ocenili swoją wiedzę na ten temat jako „raczej dobrą”. 60 proc. deklaruje, że „raczej słabo się orientują” co do zmian PiS, a 11 proc. nie wie o nich nic.
Ekspert z którym rozmawiała Wirtualna Polska, dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii UW, nie ma wątpliwości co do wyników. Oznaczają one, że zaszło tutaj zjawisko „polaryzacji postaw”. Podczas tego procesu postawy różnych osób są oparte o z góry przyjęte stanowiska, a nie o merytoryczną analizę problemu. Oczywiście nie oznacza to, że taka postawa musi być błędna.
Portal Wirtualna Polska zadał także pytanie o ogólną ocenę reform wymiaru sprawiedliwości, które proponuje PiS. 42 proc. respondentów ocenia je negatywnie, 32 proc. pozytywnie.
Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 21-24 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1048). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Zachęcamy do zapoznania się z całym badaniem i jego analizą, które są dostępne pod adresem: „Wyszli na ulice, ale nie wiedzą dlaczego. Zaskakujący sondaż”