W atmosferze protestów i gorących emocji przebiegały ostatnie dni w polityce krajowej. Wszystko za sprawą nowelizacji ustaw o sądownictwie, które zostały przegłosowane najpierw przez Sejm, a następnie przez Senat. Dziś Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowelizacje zostały podpisane przez Andrzeja Dudę.
Kwestia reformy sądownictwa w Polsce budzi ogromne emocje. Od kilku dni w wielu miejscach trwają protesty, które miały doprowadzić do zaniechania reform. Obyło się jednak bez niespodzianek i nowelizacje ustaw między innymi o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze wejdą w życie.
Przepisy zostały przegłosowane najpierw przez Sejm, a następnie przez Senat. Czekały tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który kilka miesięcy temu dwie z trzech ustaw zawetował. Tym razem tak się nie stało. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nowelizacje ustaw zostały dziś podpisane.
Nowelizacja ustawy zakłada między innymi zmianę procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Zmianie ulegają również kwestie związane z obsadą stanowisk w SN. Ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa mają wejść w życie kolejnego dnia po dacie ogłoszenia, a więc już w piątek. Pozostałe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Czytaj także: Michał Szczerba grozi internetowym hejterom. „Będzie bolało. Obiecuję”