Tegoroczny sezon grzybowy powoli zbliża się do końca. Jednak niewielu miłośników grzybobrania może się pochwalić takimi zbiorami, co pewna rodzina za naszą wschodnią granicą. Cztery osoby zebrały łącznie aż 100 kilogramów grzybów w ciągu jednego dnia! Zdjęcie uwieczniające górę borowików podbija sieć.
To się nazywa udane grzybobranie! Rodzina z Ukrainy podczas jednego wyjścia do lasu zebrały łącznie aż 100 kg borowików. Grzybiarze nie zdradzili jednak miejsca, w którym je znaleźli. Co ciekawe, w transporcie zbiorów do domu, rodzinie pomagało kilka osób.
Zdjęcie autorstwa Marii Polyak, pochodzi sprzed kilku miesięcy, jednak w Polsce zrobiło się o nim głośno w ostatnich dniach, kiedy opublikowano je na stronie „Piękno Podkarpacia”. Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy.
Trzeba wprowadzić limity dla grzybiarzy?
Internauci gratulowali udanego grzybobrania i zastanawiają się, co zrobić z tak olbrzymią ilością grzybów. Wśród komentarzy nie zabrakło jednak głosów krytycznych… . „Teraz muszą uważać bo mogą ich zamknąć za grzybiarskie kłusownictwo takie czasy takie życie” – pisze ironicznie, jeden z internautów.
„Po takich grzybiarzach już nic nie wyrośnie” – przekonuje inny. Głosów oburzenia było jednak więcej, jedna osoba nazwała grzybobranie „rabunkiem lasu”. Ktoś przypomniał o limitach zbioru grzybów, które obowiązują m.in. w Niemczech ( 1 kg grzybów dziennie na osobę). W Polsce, ani na Ukrainie takie ograniczenia nie występują.
Jak grzybobranie wpływa na las?
Czy rzeczywiście działalność grzybiarzy, może negatywnie wpłynąć na las? Portal Wirtualna Polska rozmawiał na ten temat z dr Jakubem Borkowskim z Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Naukowiec wskazuje, że intensywne grzybobranie rzeczywiście wpływa na ekosystem. „To, co trafia do koszyków to owocniki grzybni. Ich ważną funkcją jest rozsiewanie zarodników” – przekonuje.
„Jeśli grzybiarz będzie regularnie wszystko zbierał i w szczelnym wiaderku nosił do domu, to później grzybnia, czyli ta rozrastająca się pod ziemią właściwa część grzyba, będzie mniej zróżnicowana genetycznie. Samych owocników może być mniej na tym terenie” – wyjaśnia ekspert.
Zbieranie grzybów w Polsce
Warto również pamiętać o podstawowych zasadach, o których przypominają Lasy Państwowe:
– Grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu (na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny). Poza tym, zakaz obowiązuje również w rezerwatach i parkach narodowych.
– Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów.
– Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny.
– Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.