Po wpisie Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego – w których sugerowano, że to głównie Rosjanie pokonali wojska krzyżackie pod Grunwaldem – pojawiły się reklamy społeczne głoszące triumf Rosjan 15 lipca 1410 r. – informuje Radio Swoboda.
Reklama w postaci plakatów pojawiła się na ulicach i w komunikacji miejskiej. Głosi, że „15 lipca 1410 r. wojska rosyjskie i ich sojusznicy – Litwini, Czesi i Polacy – zwyciężyli w walce z Krzyżakami pod Grunwaldem”.
Rosjanie powołują się na trzy chorągwie z ziemi smoleńskiej – należącej do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a dzisiaj do Rosji.
Białoruski historyk, Aleś Krawcewicz, tłumaczył w Radiu Swoboda, że Wielkie Księstwo Moskiewskie, którego Rosja jest spadkobiercą, więcej przeszkadzało niż wspomagało wojska polskie i litewskie.
– W tamtym czasie Wielkie Księstwo Moskiewskie nawiązywało sojusz z Krzyżakami. Próbowało negocjować z Cesarstwem Niemieckim i Zakonem Teutońskim przeciwko nam. Oznacza to, że w tym czasie państwo moskiewskie formalnie, psychologicznie i mentalnie było po stronie Krzyżaków – mówił Krawcewicz.
Fałszywa historia
Wcześniej taką wersję historii zaprezentowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne. Wpis o tej treści pojawił się na oficjalnej stronie instytucji pod nazwą: „Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. pamiętna data wojskowej historii Rosji”.
We wpisie na stronie Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego napisano, że w bitwie pod Grunwaldem zwycięstwo nad rycerstwem Zakonu Krzyżackiego odniosły „rosyjskie wojska i ich sojusznicy: Litwini, Polacy i Czesi”. Na stronie organizacji dodano, że zwycięstwo grunwaldzkie zapewniły smoleńskie pułki, które „wytrzymały nacisk rycerzy zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”.
Czytaj także: „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki w 3D [WIDEO]
Jak zauważa TVP Info, rosyjscy autorzy wpisu „zapomnieli” poinformować czytelników, że wśród 50 chorągwi dowodzonych przez Jagiełłę i Witolda jedynie trzy były związane z ziemią smoleńską: chorągiew smoleńska, smoleńsko-mścisławska i smoleńsko-orszańska.