Minister rolnictwa – Marek Sawicki przyznał, że jest zwolennikiem rozwiązania, aby unijny system dopłat bezpośrednich został połączony z obowiązkiem ubezpieczenia przez rolników upraw i hodowli.
Sawicki podczas spotkania w Opolu z przedstawicielami jednostek nadzorowanych przez jego resort z województw opolskiego i dolnośląskiego, wziął udział w konferencji prasowej, na której został zapytany o możliwość uzależnienia dopłat bezpośrednich od powszechnego ubezpieczenia upraw i hodowli.
Minister stwierdził, że:
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Powszechność mógłby nadać obowiązek, ale nie wiem, czy taki obowiązek będzie zgodny z konstytucją.
Sawicki dodał także, że będzie rozmawiał na temat powszechności ubezpieczeń z przedstawicielami Komisji Europejskiej, zachęcając brukselskich urzędników do zgody na takie rozwiązanie. Zastrzegł przy tym, że w wypadku wyrażenia zgody przez KE, system musiałby opierać się na swobodzie wyboru przez rolników firmy ubezpieczeniowej, u której wykupywaliby polisę. Ocenił przy tym, że:
Ryzyko strat w rolnictwie jest rzeczywiście duże i firm ubezpieczeniowych, które chcą się w to zaangażować, jest niewiele. Ale przy powszechności tego systemu, przy obowiązkowości, byłaby nadzieja, że tych firm byłoby więcej.
Minister dodał także, że przed kilkoma miesiącami zmieniono ustawę o ubezpieczeniu roślin i zwierząt, gdzie udział państwa w finansowaniu składki wzrósł do 60 procent (rolnik opłaca jedynie pozostałą część). Poinformował także, że zwrócił się do klubu PSL z propozycją poprawki, aby wszystkie zdarzenia losowe (susza, gradobicie czy powodzie) były ubezpieczane łącznie. Pytany o ceny takich ubezpieczeń stwierdził, że:
Wtedy z pewnością na początku składka będzie nieco wyższa, ale jeśli będą one miały charakter powszechny, to powoli ta składka obniży się.
Według informacji resortu rolnictwa, w 2014 r. zawarto 142 tys. umów ubezpieczenia na 3,2 mln ha; w 2013 r. było to 151 tys. umów i 3,4 mln ha, a w 2012 – 135 tys. umów i 2,7 mln ha. Przypomnijmy, że z dopłat bezpośrednich korzysta 1 mln 350 tys. rolników (dopłaty dotyczą ponad 14 milionów hektarów). Rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia minimum połowy swoich upraw.
Źródło:wGospodarce.pl
Foto: Radosław Drożdżewski/wikiCommons