Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela, a za jego publiczne znieważanie grozić będzie kara grzywny. Jednak zgodnie z przyjętą ustawą “kotwica” jest jedynie symbolem walki Polaków z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej, odrzucono bowiem proponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość poprawkę, podkreślającą, że znak Polski Walczącej był używany także w okresie powojennym.
Podczas 69. posiedzenia Sejmu, posłowie głosowali w sprawie ustawy o ochronie Znaku Polski Walczącej – charakterystycznej kotwicy znanej przede wszystkim z okresu okupacji i powstania warszawskiego. Sama ustawa nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa zabraniania używania tego znaku przez obywateli czy organizacje, ma przede wszystkim na celu zapobieganie publicznego znieważania tego znaku. Uznaje go za dobro ogólnonarodowe i obejmuje ochroną należną historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także: Wybory parlamentarne 2019: Lista wszystkich posłów nowej kadencji
Jednak podczas drugiego czytania posłowie PiS zgłosili poprawkę. Jak tłumaczył poseł Maciej Łopiński – polegałaby ona na dopisaniu do art. 1 ust. 1 projektu ustawy zdania: „będący także w okresie powojennym symbolem walki o niepodległość”, zatem art. 1 ust. 1 brzmiałby następująco: “Znak Polski Walczącej powstały jako symbol walki narodu polskiego z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, będący także w okresie powojennym symbolem walki o niepodległość, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej”. W projekcie, który przygotowali posłowie PO, zapisano, że znak jest symbolem walki Polaków z niemieckim okupantem, tymczasem zdaniem posłów PiS ustawa powinna także przypominać, że znak Polski Walczącej był używany w okresie powojennym.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu nie przyjęła poprawki i wniosła o jej odrzucenie. W związku z tym odbyło się głosowanie. Głosowało 427 posłów. Za poprawką oddało głos 147 posłów, przeciwnego zdania było 243 posłów, 37 posłów wstrzymało się od głosu.
Warto przedstawić indywidualne wyniki głosowania.
Z Platformy Obywatelskiej 191 posłów było za odrzuceniem poprawki, nikt nie był za przyjęciem, nikt się nie wstrzymał, nie głosowało 11 (w tym premiec Donald Tusk, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, a także Cycoń Marian, Hok Marek, Huskowski Stanisław, Janyska Maria, Kaczor Roman, Kołodziej Ewa, Suski Paweł, Wielichowska Monika, Wojnarowski Robert).
Z Prawa i Sprawiedliwości za przyjęciem poprawki było 126 posłów, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał, nie głosowało 10 (Czarnecki Przemysław, Czarnecki Witold, Dziuba Tadeusz, Górski Artur, Jurgiel Krzysztof, Kaczyński Jarosław, Kloc Izabela, Kowalczyk Henryk, Schreiber Grzegorz, Szmit Jerzy).
Z Twojego Ruchu 32 posłów wstrzymało się od głosu, nikt nie był za, nikt nie był przeciw, nie głosowało 4 (Palikot Janusz, Klepacz Witold, Kotliński Roman, Piątak Andrzej).
Z Polskiego Stronnictwa Ludowego 26 posłów było przeciw, 1 za (Kalemba Stanisław), 1 wstrzymujący się (Sosnowski Zbigniew), nie głosowało 4 (Borawski Edmund, Gos Marek, Sawicki Marek, Zych Józef).
Z Sojuszu Lewicy Demokratycznej 25 posłów było za odrzuceniem poprawki, nikt nie był za przyjęciem, nikt się nie wstrzymał, nie głosował 1 poseł (Balt Marek).
Z Solidarnej Polski wszyscy posłowie głosowali za przyjęciem poprawki, nikt nie był za odrzuceniem, nikt się nie wstrzymał.
Wśród posłów niezrzeszonych za za przyjęciem poprawki byli: Przemysław Wipler, Jarosław Gowin, Jacek Bogucki, John Abraham Godson, Tomasz Górski, Tomasz Kaczmarek, Piotr Szeliga, Marzena Wróbel, przeciw był poseł Andrzej Dąbrowski, wstrzymali się: Ludwik Dorn, Ryszard Kalisz, Wanda Nowicka, Jarosław Jagiełło, nie głosowali: Jacek Żalek, Ryszard Galla.
Sejm zatem poprawkę odrzucił, a art. 1 ust. 1 brzmi ostatecznie “Znak Polski Walczącej powstały jako symbol walki narodu polskiego z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej”.
Podczas głosowania nad całością projektu ustawy głos za oddało 432 posłów, 1 poseł był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, Sejm więc uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Przyjęty przez posłów akt prawny będzie następnie rozpatrywany w Senacie, aby ustawa po przejściu przez prace legislacyjne i po podpisaniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mogła wejść w życie przed 1 sierpnia br., gdy przypada 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.
Źródło: sejm.gov.pl
Fot.: commons.wikimedia.org