Stowarzyszenie na rzecz Królestwa Serbii sukcesywnie coraz bliżej osiągnięcia celu. Organizacja ogłosiła, że udało im się zebrać aż 123 tys. podpisów pod dokumentem domagającym się przywrócenia monarchii w kraju. Dokument zostanie wkrótce przesłany do serbskiego parlamentu, który zgodnie z procedurą zajmie się sprawą.
Stowarzyszenie rozpoczęło zbieranie podpisów jeszcze w listopadzie 2016 roku. Niewiele brakowało, a zmiana konstytucji zostałaby wprowadzono niezależnie od woli parlamentu. Zgodnie z serbskimi normami, jeśli w wyznaczonym czasie komitet zbierający podpisy przekroczy liczbę 150 tys. parlament ma obowiązek zrealizować postulat.
Jednak wbrew pozorom przywrócenie monarchii konstytucyjnej w Serbii, jest całkiem prawdopodobnym scenariuszem. W tym kraju w ostatnich latach mamy do czynienia z poważnym odrodzeniem idei restauracji monarchii. Obecnie Rodzina Królewska mieszka w Pałacu Królewskim w kraju i cieszy się ogromną popularnością oraz poparciem Kościoła prawosławnego.
Sondaż z 2011 roku wykazał, że aż 64 proc. Serbów, chciałoby powrotu monarchii. W 2013 roku było znacznie gorzej bo za restauracją opowiedziało się jedynie 32 proc. badanych. Słabszy wynik tłumaczono, wpadką następcy tronu Serbii. Urodzony i wychowany w Wielkiej Brytanii Aleksander II Karadziordziewić, wrócił po latach na stałe do kraju, gdzie wykazał się… słabą znajomością swojego języka narodowego. Wyniki sondażu z 2015 roku były już bardziej pomyślne: 49,8 proc. Serbów za monarchią, 44,6 proc przeciw, a 5,5 proc. nie miało zdania.
Kilka lat temu, pytany o restaurację monarchii Książę Aleksander II stwierdził, że nie zamierza prowadzić kampanii politycznej na rzecz przywrócenia tego ustroju. Jego zdaniem, decyzja w tak istotnej sprawie powinna być podjęta przez wszystkich Serbów.
Z kolei udzielając wywiadu dla gazety „Danas”, Aleksander II na pytanie o to czy ktoś z zagranicznych polityków sugerował mu restaurację monarchii w Serbii, odpowiedział:„Wielu ludzi, nawet ci nie będący monarchistami postrzegają konstytucyjną monarchię parlamentarną jako dobre rozwiązanie dla Serbii, które przyniosłoby nowy, pozytywny obraz państwa. Żaden kraj nie jest temu przeciwny, nawet Amerykanie. Jest to jednak sprawa naszej polityki wewnętrznej.”
Czytaj także: Donald Trump ostro krytykowany przez niemieckie media: „Jest Pan idiotą”