Rozbicie formacji opozycyjnych działa na korzyść Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdza to najnowszy sondaż IBRiS na zlecenie RMF FM oraz „Dziennika Gazety Prawnej”. Badanie przeprowadzono w dwóch wariantach…
Szeroka koalicja partii opozycyjnych wydawała się całkiem prawdopodobnym rozwiązaniem, aż do wyborów europarlamentarnych. Klęska Koalicji Europejskiej sprawiła, że na samodzielny start zdecydowało się Polskie Stronnictwo Ludowe. Grzegorzowi Schetynie nie udało się również dogadać z Włodzimierzem Czarzastym. Wszystko wskazuje, że SLD pójdzie do wyborów wspólnie z Razem i Wiosną.
Dodatkowo w dalszym ciągu nie wiadomo, jak będą wyglądały listy wyborcze po prawej stronie sceny politycznej. Decyzji nie podjął jeszcze Kukiz’15. Niejasne jest, w jakim kształcie wystartuje Konfederacja. Komentatorzy sceny politycznej są w zasadzie zgodni, że rozbicie po stronie opozycji to korzystny scenariusz dla Prawa i Sprawiedliwości.
Sondaż IBRiS: Który wariant korzystniejszy dla PiS?
Potwierdzają to wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Autorzy przeprowadzili badanie w dwóch wariantach: wspólne starty partii opozycyjnych i maksymalne rozbicie.
W pierwszym wariancie wygrywał Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 41,7 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska – 25 proc., a trzecie Lewica – 10,2 proc. Do Sejmu dostałby się jeszcze Kukiz’15 – 5,3 proc., a 9,3 proc. osób określiło się jako „niezdecydowani”.
Znacznie lepiej, z perspektywy Prawa i Sprawiedliwości wygląda sytuacja, kiedy formacje polityczne zdecydują się na indywidualne starty. Wówczas partia Jarosława Kaczyńskiego zwycięża z wynikiem 44,5 proc. Do Sejmu dostaje się jeszcze PO – 20,2 proc., Wiosna – 5,8 proc. i SLD – 5,3 proc. Liczba niezdecydowanych wzrasta do – 12,1 proc.
Politolog Marcin Palade przeliczył dane, wyłączając osoby niezdecydowane. W pierwszym wariancie: PiS – 46 proc., KO-28 proc., Lewica – 11 proc. i Kukiz’15 – 6 proc. W drugim: PiS – 51 proc., PO – 23 proc., Wiosna – 7 proc., SLD – 6 proc.
Źródło: RMF FM, Twitter