Minister finansów Mateusz Szczurek przedstawił założenia nowej Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy mają dać podatnikom więcej praw, a fiskusowi oręż w walce z nieuczciwymi podatnikami.
Działająca przy ministrze finansów Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego pod przewodnictwem prof. Leonarda Etela przygotowała kierunkowe założenia do projektu ustawy Ordynacja podatkowa.
Zmiany w ordynacji podatkowej premier Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim exposé, twierdząc, iż nowe rozwiązania mają sprzyjać uczciwym i rzetelnym podatnikom oraz zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa w kontaktach z organami podatkowymi.
Czytaj także: Mentzen dla wMeritum.pl: Ludzie większą wagę przykładają do spraw światopoglądowych, a mniejszą do gospodarczych
Nowe regulacje mają postawione dwa cele: chronić prawa podatników w relacji z organami podatkowymi oraz zwiększyć skuteczność i efektywność wymiaru i poboru podatków.
W ramach pierwszego celu stworzony zostanie katalog praw podatnika. Zostaną wprowadzone m.in. niewładcze formy załatwiania spraw podatkowych: porozumienia, konsultacje i mediacje. Zmienione zostaną przepisy dotyczące przedawnienia się zobowiązań podatkowych.W drugim celu chodzi o likwidację rozbudowanych procedur podatkowych i wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
Obecna ordynacja podatkowa przeszła już ponad 80 nowelizacji i około 20 zmian spowodowanych wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym trudno ją obecnie traktować jako spójne prawo. (…) Dlatego zdecydowaliśmy się na trudny ruch, szczególnie jeśli spojrzymy na to, że czasu do końca kadencji pozostało niewiele, aby powstała nowa ordynacja podatkowa
– powiedziała premier Kopacz.
Dziś mamy założenia nowej ordynacji – a po konsultacjach społecznych, które ruszają w środę (…) – zostaną one przyjęte przez Radę Ministrów i wtedy będziemy tworzyć ustawę
– dodała.
Minister finansów Mateusz Szczurek twierdzi, iż obecnie obowiązująca ordynacja podatkowa jest niefunkcjonalna, dlatego w jej miejsce powstanie nowa ustawa podatkowa.
Minister podkreślił także, że kodyfikacje prawa podatkowego nie zdarzają się zbyt często, gdyż w ciągu ostatnich stu lat w Polsce opracowano tylko trzy ordynacje podatkowe. W tej najnowszej ma znaleźć się między innymi katalog praw i obowiązków podatnika. Te zasady ogólne mają rzutować na całe prawo i orzecznictwo podatkowe.
Mateusz Szczurek zapewnił, że ministerstwu zależy, aby większość spornych spraw załatwiano w urzędach w drodze ugody lub konsultacji.
Jak zapowiedział minister Szczurek, od środy mają się rozpocząć konsultacje społeczne założeń do nowej ordynacji podatkowej, A czasu na zakończenie prac nie jest zbyt dużo, gdyż Sejm powinien uchwalić tą Ordynację do końca obecnej kadencji.