16 lutego minęła 98. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze, który formalnie kończył Powstanie Wielkopolskie. O roli tego wydarzenia w kształtowaniu zachodniej granicy Polski po odzyskaniu niepodległości będą opowiadać przedstawiciele Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy organizują sympozjum pt. „Trewir a polska granica zachodnia. Rozważania na temat granicy polsko-niemieckiej w latach 1916-1919”.
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o Powstaniu Wielkopolskim, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Formalnie za datę zakończenia zrywu uznaję się zawarcie rozejmu w Trewirze pomiędzy Ententą i Republiką Weimarską, który miał miejsce 16 lutego 1919 roku. O tym nieco zapomnianym, a niezwykle ważnym w kontekście przynależności państwowej znacznej części obszaru byłego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, wydarzeniu postanowili przypomnieć przedstawiciele Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Organizują sympozjum dotyczące rozejmu w Trewirze, które odbędzie się 28 lutego o godzinie 14 w auli B Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miło nam poinformować, że portal wmeritum.pl objął patronat medialny nad tym przedsięwzięciem.
Podczas sympozjum wygłoszone zostaną dwa referaty. Pierwszy z nich poświęcony będzie ogólnej sytuacji zaboru pruskiego w latach 1916-1918. W drugim natomiast przedstawione zostaną okoliczności samego traktatu, przy uwzględnieniu roli dwóch postaci – Romana Dmowskiego i Ferdinanda Focha.
Warto przy tym zaznaczyć, że studenci KNHS UZ działają także w Kole nr 1 Lubuskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przy Polskim Towarzystwie Historycznym. Poza tym, pod kierunkiem dr Grażyny Wyder (Uniwersytet Zielonogórski), przygotowują słownik z sylwetkami kobiet, które brały udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Źródło: inf. własna
Fot. Koło Naukowe Historyków Studentów UZ/Knhs.cba.pl