Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie, bo o nim mowa, podsumowało dotychczasową działalność w minionym roku, który był dla nich jednocześnie rokiem jubileuszowym. Organizacja licząca 355 lat działa aktywnie i nie zamierza poprzestać na swoich działaniach.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie jest najstarszą organizacją na terenie powiatu krotoszyńskiego, a powstało dokładnie 19 lutego 1667 r. Bracia nie tylko zorganizowali wiele imprez czy uroczystości, które były zaplanowane, ale również sporo spontanicznych. Ponadto wzięli udział w turniejach strzeleckich, uroczystościach państwowych, patriotycznych, samorządowych, czy kościelnych na terenie całego kraju.
–Poza uczestnictwem w wydarzeniach publicznych, członkowie cały czas prowadzili prace porządkowe charytatywnie na naszej strzelnicy przy ul. Bractwa Kurkowego 1. Poza zwykłymi pracami pielęgnacyjnymi najważniejszym był remont strzałowni i powrót do jej pierwotnego wyglądu. Do tego trzeba zaznaczyć kilka ważnych zmian. Od 2022 r. każde wyniki w turniejach strzeleckich nie są tylko spisywane ręcznie, ale również umieszczane w systemie komputerowym i są widoczne na monitorze na bieżąco podczas każdego strzelania. Ostatni okres to również poprawa systemu technicznego wózków strzeleckich oraz monitoringu na strzelnicy – powiedział portalowi wmeritum.pl kwatermistrz bractwa Łukasz Cichy.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie liczy obecnie 33 członków zwykłych, w tym 3 honorowych. W minionym roku do organizacji przyjęci zostali: Anna Cicha, Mateusz Franka, Paweł Kazowski, Kamil Kłeczek, Krystian Kłopocki, Daniel Pietrasik i Adam Stodko. Ubyło dwóch członków: Ireneusz Dobras (zmarł) i Zdzisław Zalewski (zmienił miejsce zamieszkania). Z kronikarskiego punktu widzenia trzeba odnotować, że w tegorocznym strzelaniu królewskim Królem został Maciej Błażejewski, Marszałkiem – Stefan Michalski, Rycerzem – Piotr Horyza, Mistrzem – Maciej Błażejewski, I wicemistrzem – Tomasz Ratajczak, a II wicemistrzem – Bartosz Marciszewski. Miniony rok to nie tylko 100-lecie Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, do którego bractwo należy od prawie wieku, ale również jubileusz 355-lecia powstania ich własnej organizacji. To czas poszukiwań, spisywania historii i naszych tradycji, czas kompletowania zdjęć, obrazów i spisywania pamiątek. To czas refleksji, a także powodu do dumy.
–Z tej okazji chcielibyśmy podziękować Urzędowi Miejskiemu w Krotoszynie oraz Starostwu Powiatowemu w Krotoszynie za pomoc finansową, rzeczową oraz techniczną. Podziękowania kierujemy również do władz Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP oraz do Okręgu Ostrowskiego ZKBS RP, a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie i całego Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krotoszynie za owocną i długoletnią współpracę. Szczególne podziękowania w kwestii współpracy historycznej należą się dyrekcji Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Archiwum Państwowego w Kaliszu. Dziękujemy z całego serca naszym członkom i sympatykom, bez których nie byłoby pola do działania. Wasza działalność społeczna, charytatywna oraz zaangażowanie w życie brackie pokazało, że warto działać w tym stowarzyszeniu! – powiedział nam starszy bractwa Maciej Błażejewski.
Bracia zorganizowali lub współorganizowali 18 imprez i uroczystości, wzięli udział w 35 turniejach oraz 16 uroczystościach.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie otrzymało staraniem dziedziczki Krotoszyna Katarzyny z Bnina Rozdrażewskiej 19 lutego 1667 r. prawa od króla Jana Kazimierza. Prawa te potwierdzali kolejni monarchowie polscy i pruscy oraz właściciele miejscy. Do 1769 r. strzelania odbywały się na wyznaczonych terenach, a potem organizacja wybudowała strzelnicę w bliżej nieokreślonym miejscu przy ul. Ostrowskiej. Rewolucja miała miejsce w połowie XIX w. Po utworzeniu Księstwa Krotoszyńskiego bracia otrzymali od książąt Thurn und Taxis łańcuchy królewskie, marszałkowskie i rycerskie (1840) oraz ziemię i środki na budowę strzelnicy. Ponadto sami bracia zaciągnęli w 1842 r. kredyt na budowę wspomnianego obiektu przy ul. Rawickiej. W 1841 r. wydano „Ustawy Bractwa strzeleckiego w Mieście Krotoszynie”. Pomimo tymczasowej germanizacji w końcu udało się Polakom zdobyć większość do tego stopnia, że Niemcy utworzyli konkurencyjną Niemiecką Gildię Strzelecką, którą wspomagał finansowo magistrat. W okresie międzywojennym bractwo uporało się z problemami formalno-prawnymi i nadal działało. Po 1930 r. rozpoczęto budowę nowej strzelnicy przy ul. Świętokrzyskiej (dziś ul. Bractwa Kurkowego 1), gdzie nadal mieści się siedziba i strzelnica organizacji. W latach 20. XX w. KBS w Krotoszynie wstąpiło do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i należało do Okręgu Ostrowskiego. Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój wszystkich bractw w Polsce. Dopiero 15 sierpnia 1946 r. dawni członkowie rekonstytuowali organizację, jednak w 11 lipca 1951 r. na mocy dekretu władz państwowych rozpoczęła się procedura likwidacji tego typu organizacji. W latach 70. XX w. dawni członkowie przekazali sporo pamiątek do krotoszyńskiego muzeum. Pierwsza próba reaktywacji rozpoczęła się już w 1989 r., jednak dopiero 22 stycznia 1994 r. powstała grupa inicjatywna, która opracowała statut i wystąpiła z wnioskiem o powstanie organizacji. Rok później bracia odzyskali strzelnicę, którą cztery dekady wcześniej przejęła Liga Obrony Kraju. ciągu roku odbywają się turnieje m. in. o Ryngraf św. Sebastiana i Puchar Pamięci Jerzego Piotrowskiego; Łańcuch Herbowy Miasta i Gminy Krotoszyn oraz Turniej Radnych i Pracowników Samorządowych; Intronizacja Króla Kurkowego po uprzednim strzelaniu kurkowym; Puchar Prezydenta RP; Krotoszyńskie Brackie Mikołajki, a od 2019 r. również Turniej Strzelecki z broni czarnoprochowej. W 2021 r. organizacja zakupiła armatę czarnoprochową, która uświetnia działalność bractwa. W 2022 r. stowarzyszenie rozpoczęło organizowanie Turnieju Strzeleckiego ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizacja posiada stronę internetową, profil na portalu społecznościowym Facebook oraz artykuł w Wikipedii.