Były szef i twórca Amber Gold Marcin P. może otrzymać odszkodowanie. Europejski Trybunał Praw Człowieka twierdzi bowiem, że jego pobyt w areszcie jest zbyt długi. O sprawie informuje Radio Gdańsk.
Marcin P., twórca Amber Gold, przebywa w areszcie od 2012 roku. Sąd Apelacyjny w Gdańsku przedłużył mu tymczasowe aresztowanie do 14 stycznia przyszłego roku. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że stosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego szefa Amber Gold jest przewlekłe i już nieuzasadnione. Z ustaleń Radia Gdańsk wynika, że do polskiego rządu trafiła propozycja ugody. ETPC zaproponował, aby Marcin P. dostał odszkodowanie w wysokości niespełna ośmiu tysięcy euro. Na chwilę obecną nie wiadomo jaka będzie odpowiedź polskiego rządu.
Mecenas Michał Komorowski, prawnik Marcina P. potwierdził, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zaproponował Polsce ugodę z byłym twórcą Amber Gold.
Czytaj także: Wiemy, kiedy Donald Tusk stanie przed komisją ds. Amber Gold. Małgorzata Wassermann wskazała datę
– „Nie pieniądze, które mógłby otrzymać mój klient są dla nas najważniejsze. Najważniejsze jest to, że trybunał wstępnie dostrzegł zasadność złożonej przez nas skargi” –powiedział.
Według nieoficjalnych informacji Europejski Trybunał Praw Człowieka zachował się podobnie także wobec skargi na długotrwałe tymczasowe aresztowanie byłej żony Marcina P. – Katarzyny.
Afera Amber Gold
Marcin P. założył firmę Amber Gold w 2009 roku. W wyniku działalności piramidy finansowej ponad 18 tys. osób straciło 851 mln zł oszczędności. Aktualnie sprawę wyjaśnia komisja śledcza ds. Amber Gold pod przewodnictwem posłanki PiS, Małgorzaty Wasserman. Marcin P. od sierpnia 2012 roku przebywa w areszcie.
Afera wywołuje wiele wątpliwości. Wielu jest przekonanych, że Marcin P. nie działał samodzielnie, a był jedynie „słupem”, którym posługiwali się funkcjonariusze służb specjalnych prawdopodobnie w porozumieniu z najważniejszymi ówczesnymi politykami.
Komisja śledcza ds. Amber Gold
Uchwałą Sejmu VIII kadencji z 19 lipca 2016 r. została powołana komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold. 22 lipca 2016 Sejm dokonał pierwotnego wyboru członków komisji, której skład się zmieniał w trakcie kadencji Sejmu. Pełny skład komisji składa się z 9 członków wybieranych przez Sejm spośród posłów.