Rada obwodu Iwanofrankiwskiego na Ukrainie podjęła decyzję o tym, iż flagi banderowskiej organizacji OUN i Rady Europy będą odtąd oficjalną częścią symboliki obwodu.
Oto uzasadnienie tej kontrowersyjnej dla Polaków uchwały :
Czerwono-czarna flaga jest ucieleśnieniem walki o wolność Ukrainy. Czarny kolor symbolizuje ukraińską ziemię, a czerwony – krew bojowników o wolność i niepodległość Ukrainy
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego
Europejska flaga jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Ta flaga jest symbolem Rady Europy, której Ukraina jest członkiem od 1995 roku.
OUN to Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. Powstała w Wiedniu w 1929 roku. Jej najbardziej znanymi przywódcami byli Stepan Bandera i Andrij Melnik. Podzielili oni potem ten twór między siebie na frakcje B i M. To zrzeszenie nacjonalistów ukraińskich odpowiedzialne jest za dziesiątki zamachów terrorystyczny w II RP, działalność dywersyjną na rzecz Niemców i kolaborowanie z nimi w czasie II wojny światowej, a także za uczestnictwo w wymordowaniu ponad 100 tyś. Polaków na terenie Galicji.
Stolicą obwodu iwanofrankiwskiego jest jak sama nazwa wskazuje Iwano-Frankiwsk. Warto przypomnieć, że te miasto to dawny polski Stanisławów. Założył je hetman wielki koronny Andrzej Potocki, dając mu nazwę na cześć swego ojca Stanisława Rewery Potockiego. Od początku swego istnienia miejscowość ta wchodziła w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a po rozbiorach II RP. W roku 1945 dostała się pod okupację radziecką, po czym została przejęta przez Ukrainę po odzyskaniu niepodległości w 1991 roku.
Ciekawostką jest, że z miasta tego pochodził gen. bryg. Stanisław Sosabowski, założyciel 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która brała udział w operacjach alianckich II wojny światowej.
źródło – kresy.pl
fot. wikimedia