Była prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga została laureatką nagrody Rycerz Wolności przyznawaną przez Fundację Pułaskiego. W swoim przemówieniu podkreśliła konieczność solidarnej polityki państw naszego regionu.
19 listopada Europejska Akademia Dyplomacji i Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego uhonorowały byłą prezydent Łotwy Vairę Vike-Freibergę nagrodą Rycerza Wolności za promowanie wolności i sprawiedliwości w Europie. Ceremonia odbyła się w Warszawskim Domu Technika. Laudację na cześc pani prezydent wygłosił prof. Norman Davies, który wspominał m. in. pierwsze spotkanie z Freibergą . W swoim przemówieniu po otrzymaniu nagrody Vike-Freiberga zwróciła szczególną uwagę na trudną historię narodów Europy Środkowo-Wschodniej i konieczność prowadzenia solidarnej polityki wobec światowych gigantów. Freiberga uważa, że tylko wspólnie państwa naszego regionu, popierając się nawzajem mają szanse przebić się wśród największych mocarstw światowych.
Vaira Vike-Freiberga pełniła urząd prezydent Łotwy w latach 1999-2007. Jej rodzina w czasie II wojny światowej uciekła z Łotwy i po wielu latach tułaczki osiadła w Kanadzie. Z wykształcenia jest psychologiem – wykładała przez wiele lat na Uniwersytecie w Montrealu. Po upadku żelaznej kurtyny i odzyskaniu niepodległości przez Łotwę powróciła do ojczyzny i pracowała w Instytucie Łotewskim w Rydze. W 1999 roku została wybrana na prezydenta Łotwy, jako pierwsza kobieta w tej części Europy. W 2003 roku została wybrana na drugą kadencję. Znana była z prowadzenia twardej polityki zagranicznej wobec zarówno Rosji jak i USA. Na Łotwie do dziś cieszy się dużym szacunkiem, ze względu na to, że była kandydatem niezależnym i nie dała się wciągnąć w rozgrywki między partiami.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Nagroda Rycerza Wolności im. Kazimierza Pułaskiego jest przyznawana, co roku przez Fundację Pułaskiego. Otrzymują ją wybitne osobistości, które miały wpływ na politykę Europy Środkowo-Wschodniej. Jej laureatami są m. in. prof. Norman Davies, białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz czy były prezydent Litwy Valdas Adamkus.
fot: Wikimedia Commons