Rosyjskie wojska wycofały się z Chersonia. Dlaczego tak się stało tłumaczy Adam Eberhardt, wiceprezes Fundacji WEI.
Kilka dni temu rosyjskie wojska definitywnie wycofały się z Chersonia, miasta, które od kilku miesięcy znajdowało się pod ich okupacją. Decyzja o opuszczeniu miasta była dość zaskakująca, a w tym momencie wkroczyli do niego Ukraińcy. W poniedziałek odwiedził je nawet Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, co oznacza, że Chersoń znajduje się pod pełną kontrolą ukraińskiej armii.
Dlaczego i z jakiego powodu Rosjanie wycofali się z Chersonia? Głośno mówiło się np. o tajnym porozumieniu pomiędzy USA a Rosją. Pisał o tym m.in. Jarosław Wolski, który zauważył, że Rosjanie wycofali się z miasta w zasadzie bez żadnych strat, a Ukraińcy nie byli zbytnio skorzy do ostrzału.
Teraz głos w całej sprawie zabrał Adam Eberhardt, były szef Ośrodka Studiów Wschodnich, a obecnie wiceprezes Fundacji WEI. Jego zdaniem powód jest jednak nieco inny.
Dlaczego Rosjanie wycofali się z Chersonia?
Eberhardt zamieścił wpis na Twitterze, w którym odniósł się do decyzji rosyjskiego dowództwa dotyczącej wycofania wojsk z ukraińskiego Chersonia. – Rosjanie nie przedłużali obrony Chersonia (a wcześniej Iziumu), ale za to sprawnie się wycofali – napisał Eberhardt.
W dalszej części wpisu Eberhardt ocenia, dlaczego Rosjanie zdecydowali się opuścić miasto, które niemal od początku wojny znajdowało się pod ich okupacją.
– To nie żadne tajne porozumienia, to po prostu świadomość na Kremlu, że największy koszt polityczny wiązałby się z okrążeniem jednostek rosyjskich i ich spektakularnym poddaniem się – napisał ekspert na swoim profilu społecznościowym.
Rosjanie nie przedłużali obrony Chersonia (a wcześniej Iziumu), ale za to sprawnie się wycofali. To nie żadne tajne porozumienia, to po prostu świadomość na Kremlu, że największy koszt polityczny wiązałby się z okrążeniem jednostek rosyjskich i ich spektakularnym poddaniem się.
— Adam Eberhardt (@adam_eberhardt) November 15, 2022