Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie dwóch centrów logistycznych spółki Amazon, zlokalizowanych na terenie Bielan Wrocławskich. W dniu jutrzejszym zostanie otwarty trzeci oddział, mieszczący się w podpoznańskich Sadach. Łącznie w trzech tego typu punktach magazynowo – transportowych, należących do amerykańskiego giganta, docelowo stałe zatrudnienie powinno znaleźć ponad 6 tysięcy osób.
Półtora roku temu firma Amazon, będąca aktualnie największym na świecie sklepem internetowym, podjęła decyzję o otwarciu trzech centrów logistycznych na terenie Polski. Oprócz stałych miejsc pracy, firma przewiduje zatrudnianie kilku tysięcy pracowników sezonowych. Mają oni wspierać procesy obsługowe w czasie wzmożonego zapotrzebowania np. przed okresem świątecznym. Zgodnie z oficjalnymi danymi podawanymi dla mediów, pracodawca przewiduje wypłatę wynagrodzeń w wysokości 2100 – 2200 zł brutto plus premię w przypadku osiągnięcia dobrych wyników. Na zachętę oferowany jest pakiet socjalny w postaci ubezpieczenia na życie i prywatnej opieki medycznej oraz oferta bezpłatnych dojazdów z domu do pracy i ciepłych posiłków za symboliczny 1 złoty. Dodatkowo każdemu pracownikowi, niezależnie od wypracowanych lat i doświadczenia zawodowego, przysługuje pełny wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego w wysokości 26 dni. Praca ma charakter zmianowy – 4 dni w tygodniu po 10 godzin, swoim wymiarem obejmuje również weekendy oraz godziny nocne.
Pomimo dość dużego bezrobocia, Amazon od początku borykał się z problemem znalezienia odpowiedniej liczby osób do zatrudnienia. W tej chwili, dzięki pośrednictwu prywatnych agencji pracy, udało się skompletować załogi o odpowiednich kwalifikacjach. Zdaniem części analityków, Amazon budując w Polsce jedynie centra logistyczne oraz oferując płace na takim poziomie, zakwalifikował nasz rynek w kategorii drugorzędnych partnerów. Nasuwa to złe skojarzenia Polski jako gospodarki neokolonialnej, gdzie zagranicznym koncernom opłaca się inwestować jedynie ze względu na tanią siłę roboczą, a nie zaplecze technologiczne i infrastrukturalne.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Czytaj też: Amazon dyktuje warunki na poznańskim rynku pracy
Fot. wikimedia commons