CBOS przygotował tradycyjny już coroczny sondaż, w którym zapytał Polaków o to, kogo uważają za polityka roku 2017. Najwięcej osób wskazało prezydenta Andrzeja Dudę, którego za polityka roku uważa 13% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Beata Szydło (11%), a na trzecim, jej następca, Mateusz Morawiecki, którego wskazało 8% respondentów.
Andrzej Duda pierwsze miejsce w plebiscycie na polityka roku zajmuje niezmiennie odkąd został prezydentem, czyli od 3 lat. Co więcej, w każdym kolejnym plebiscycie zdobywa coraz to większe poparcie. W 2015 wskazało go 9% ankietowanych, rok później 12 % a w tym roku już 13. Sondaż ten pokazuje, że pomimo krytyki zarówno ze strony opozycji, jak i części zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, prezydent utrzymuje wysokie poparcie społeczne. Jeżeli trend się utrzyma to będzie miał duże szanse na reelekcje w 2020 roku.
Sondaż okazał się kompletną porażką dla polityków opozycji. Najwyższy wynik odnotował Donald Tusk, którego jako polityka roku wskazało 3% badanych, wynik ten dał mu piąte miejsce, ponieważ na czwartym, z poparciem na poziomie 5 % uplasował się jeszcze lider PiS Jarosław Kaczyński. 1 % ankietowanych, jako polityka roku wskazało Katarzyne Lubnauer, Kamile Gasiuk-Pihowicz i Borysa Budkę. Poparcie na tym samym poziomie uzyskał także Paweł Kukiz. Praktycznie nikt nie wskazał Grzegorza Schetyny, co dla lidera Platformy Obywatelskiej stanowi niewątpliwą porażkę, podobnie sytuacja ma się z Ryszardem Petru.
Czytaj także: Wybory parlamentarne 2015 [Relacja na żywo]
Aż 50% ankietowanych nie potrafiło wskazać, który polityk zasługiwałby na miano polityka roku. Część z nich argumentowała to brakiem zainteresowania polityką, reszta jednak uznała, że żadnemu politykowi tytuł taki się nie należy (23% całości). Liczby te są niepokojąco wysokie, warto jednak zaznaczyć, że widać tu trend spadkowy, ponieważ w 2015 roku polityka roku nie było w stanie wskazać aż 60 % respondentów.
CBOS zapytał także Polaków o to kogo uważają za polityka roku na świecie. Tutaj najwięcej, bo 12%, ankietowanych wskazało prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Na drugim miejscu uplasowała się Angela Merkel z poparciem 7%, a na trzecim Donald Tusk, którego, podobnie jak na polskiej scenie, wskazało 3 % ankietowanych. Uwzględnieni w rankingu zostali także: Barack Obama, Victor Orban, Emmanuel Macron ( wszyscy po 2%), Władmir Putin, Papież Franciszek, Justin Trudeau ( poparcie na poziomie 1 %)
źródło: CBOS