Źle się dzieje w Bydgoszczy. Właściciel tamtejszego Zawiszy – Radosław Osuch, popadł w konflikt z kibicami klubu. O co poszło? Powodów jest wiele, lecz jednym z najważniejszych jest udana próba zmiany kolorystyki herbu Zawiszy.
Na stronie zawiszafans.net możemy przeczytać listę „grzechów głównych” Osucha, które wypominają mu fani bydgoskiej drużyny.
1. Mecz z Widzewem:
– nieuzasadnione wprowadzenie przez Osucha na stadion oddziałów policji (w tym kilkudziesięciu funkcjonariuszy w cywilu) jeszcze przed rozpoczęciem meczu.
– bezpodstawne, oszczercze oskarżenia wysuwane przez Osucha i policję, skierowane pod adresem kibiców Zawiszy i ŁKS-u po meczu z Widzewem.
– zatajenie dowodów potwierdzających atak policji na kibiców (ukrycie nagrań z monitoringu), manipulowanie i okłamywanie przez Osucha i policję opinii publicznej.Czytaj także: Akademicki Klub Myśli Społeczno - Politycznej Vade Mecum - kuźnia narodowa
2. Zakaz autorstwa Osucha dotyczący wnoszenia sektorówek i prezentowania opraw oraz zakaz wpuszczania na mecze Zawiszy zaprzyjaźnionych kibiców.
3. Decyzja Osucha o przeniesieniu najbardziej fanatycznych kibiców Zawiszy ze słynnej trybuny „B”, z której od zawsze prowadzony był doping, na trybunę C, usunięcie „gniazda” do prowadzenia dopingu
4. Próba narzucenia przez Osucha, „umowy wyjazdowej” z zawartymi w niej karami finansowymi dla kibiców.
5. Nazwanie przez Osucha w mediach wszystkich kibiców w Polsce „niewykształconym motłochem”, i „bandytami”, a Stowarzyszeń Kibiców „największą zmorą polskiej piłki”.
6. Działania prezydenta Bruskiego i Osucha w celu wyrzucenia z obiektów Zawiszy Stowarzyszenia Piłkarskiego „Zawisza”, które uchroniło nasz klub przed upadkiem w najtrudniejszym momencie jego historii.
7. Naśmiewanie się Osucha z Bydgoszczy i obrażanie bydgoszczan. Nazwanie przez Osucha „patologią” dzieci trenujących w Stowarzyszeniu Piłkarskim „Zawisza” i ich rodziców.
8. Podpisanie przez piłkarzy oświadczenia, w którym odcięli się od własnych kibiców, jednoznacznie poparli Osucha i stwierdzili, że Zawisza to oni.
9. Zakazy klubowe za stanie na schodach trybuny B podczas meczu z Cracovią dla kibiców Zawiszy, w tym osób, które przez wiele lat budowały markę naszego klubu.
10. Pójście Osucha i działaczy klubu na współpracę z policją w zakresie znacznie przekraczającym obowiązki wynikające z ustawy o BIM (organizacja meczy, wszechobecna inwigilacja, donosy…)
11. Próba zmiany przez Pinokia herbu na żółty, który był wykorzystywany przez hydrobudowę i został znienawidzony przez kibiców.
Mimo otwartego sprzeciwu ze strony kibiców Zawiszy, Osuch dopiął swego, ponieważ WKS Zawisza Bydgoszcz SA oficjalnie ogłosił, że zmienia barwy. Piłkarze Zawiszy z nowym herbem na piersi zagrają już w niedzielę w ligowym spotkaniu ze Śląskiem Wrocław. Klub wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie:
Informujemy, że Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza ograniczyło spółce WKS Zawisza Bydgoszcz SA prawa do używania znaku słowno-graficznego w postaci czarnej litery „Z” na białym tle w niebiesko-czarnej tarczy. Ograniczenie polega między innymi na wystąpieniu przez SP Zawisza do spółki Ekstraklasa SA z żądaniem zaprzestania używania w/w znaku – czarnej litery Z na białym tle w niebiesko-czarnej tarczy, grożąc wystąpieniem na drogę odszkodowawczego postępowania sądowego (co jest jednoznaczne z działaniem na szkodę Naszego Klubu).
Pomimo wniosków i wezwań złożonych przez Zarząd WKS Zawisza Bydgoszcz SA zarówno na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy jak również odrębnych pism do zarządu Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza o udostępnienie wszelkich praw do znaku spółki czarnej litery „Z” na białym tle w niebiesko-czarnej tarczy (zgodnie z intencjami stron w chwili powstania Naszej Spółki), do dnia dzisiejszego SP Zawisza nie podjęło jakichkolwiek rozmów w tej sprawie.
W związku z powyższym w zgodzie z zapisami statutu CWZS Zawisza zachowując spuściznę i tradycję Klubu (do czego zobowiązało się SP Zawisza w 2006 roku – łamiąc później te zobowiązania wprowadzeniem swojego znaku) wracamy do korzeni loga Klubu WKS Zawisza sięgających czasów powstania WKS Zawisza czyli do roku 1946. Odnosząc się z szacunkiem do pozostałych sekcji zrzeszonych w CWZS Zawisza, lekkoatletyki, podnoszenia ciężarów, gimnastyki, kajaków, wioślarstwa, strzelectwa, boksu i sztuk walki, chcielibyśmy wykorzystując znak w postaci czarnej litery „Z” na złotym tle w niebiesko-czarnej tarczy, przełożyć sukces Naszego Klubu związanym z awansem do Ekstraklasy, zdobyciem Pucharu Polski i Superpucharu Polski na wszystkie zrzeszone sekcje.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z regulaminem klubu, aby zmienić znak słowno-graficzny, potrzeba zgody 100% udziałowców. Jeszcze kilka dni temu działacze Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza poinformowali, że nie wyrażą oni zgody na zmianę kolorystyki herbu. SP Zawisza w piłkarskiej spółce ma dwa procent udziałów.
Jak pisaliśmy wyżej, Zawisza już w niedzielę wystąpi z nowym herbem na koszulkach. Kibice, którzy do tej pory bojkotują spotkania klubu, najprawdopodobniej będą go kontynuować. Do serca Radosława Osucha, raczej nie przemawiają puste trybuny i cisza na stadionie. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się jakiś sposób, by obie strony doszły do konsensusu i nie stracił na tym bydgoski futbol.
Źródło: zawiszafans.net, sport.express.bydgoski.pl
Fot. zawiszafans.net
Aby śledzić informacje sportowe na bieżąco zapraszamy na nasz fanpage: