Ograniczenie handlu w niedziele trwa już niemal 10 miesięcy. Jednak od nowego roku przepisy w tym zakresie zostaną zaostrzone. Instytut Pollster na zlecenie „Super Expressu” sprawdził, jaki jest stosunek Polaków do handlu w siódmym dniu tygodnia. Wyniki nie są jednoznaczne.
W marcu 2018 roku (sondaż SW Research dla „rp.pl”) zniesienie zakazu handlu popierało 42,2 proc. Polaków, 38,7 proc. było przeciw, a 19,1 proc. nie miało zdania w tej sprawie.
Kilka miesięcy później – w sierpniu – zakaz handlu negatywnie oceniało 48 proc. badanych, 38 proc. popierało ograniczenia, natomiast 14 proc. nie miało zdania w tej sprawie (Pollster dla „Super Expressu”).
Czytaj także: Niedziele handlowe 2019. Sprawdziliśmy, kiedy sklepy będą otwarte
Podział w ocenie ograniczeń widać również w najnowszym, grudniowym badaniu, które przeprowadził Instytut Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Z sondażu wynika, że zakaz popiera 42 proc. badanych, 45 proc. opowiada się za zniesieniem ograniczeń, a 13 proc., nie ma zdania w tej sprawie.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 13-14 grudnia na próbie 1097 dorosłych Polaków.
Niedziele handlowe 2019
Od nowego roku przepisy ograniczające handel w niedziele zostaną zaostrzone. W 2019 roku sklepy będą zwolnione z zakazu handlu tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Ustawa utrzymuje wyjątki w dla dwóch niedziel poprzedzających święta Bożego Narodzenia i jednej przed Wielkanocą.
Zgodnie z nowymi zasadami sklepy będą otwarte: 27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 14 kwietnia, 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia i 29 grudnia.
Warto pamiętać, że nie wszystkie placówki handlowe są objęte przepisami. Wśród wyjątków znajdują się m.in. piekarnie, kwiaciarnie, cukiernie, placówki pocztowe oraz sklepy położone na dworcach. Pełna lista wyłączonych obiektów znajduje się TUTAJ
Źródło: „Super Express” / se.pl, rp.pl, Twitter