W latach 2007-2012 liczba szkół podstawowych na terenie Polski zmniejszyła się o niemal tysiąc – wynika z najnowszego raportu wykonanego przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Według szczegółowych danych zawartych w raporcie począwszy od 2007 roku w ciągu pięciu lat zamknięto w sumie 954 szkoły podstawowe. W trakcie roku szkolnego 2012/2013 w naszym kraju funkcjonowało już tylko 12,6 tysiąca takich placówek. Najczęściej likwidowane były szkoły z oddziałami łączonymi, bądź też te, które przeznaczone były jedynie do nauczania początkowego.
Głównym powodem takiej sytuacji jest malejąca liczba uczniów, co szczególnie widać na terenach wiejskich. W analizowanym okresie pięcioletnim, liczba uczniów szkół podstawowych spadła o 9,1 procenta. Jeszcze gorzej było w przypadku gimnazjów, gdzie wynik ten zmniejszył się o ponad 20 procent!
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
System edukacji odczuwa skutki niżu demograficznego już od kilku lat. We wrześniu 2013 roku we wszystkich typach szkół funkcjonujących w Polsce naukę rozpoczęło aż o 1,5 mln uczniów mniej, niż miało to miejsce we wrześniu 2005 roku.
fot. Wikimedia Commons