Grobowiec Jezusa w ciągu setek lat był wielokrotnie przebudowywany, przeszedł liczne pożary i trzęsienia ziemi. Z dotychczasowych badań wynikało, że najstarsze elementy pochodzą sprzed około 1000 lat. Badacze postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście znajdują się w nim fragmenty z czasów Jezusa. Okazuje się, że tak. Wyniki badań jako pierwsi ujawnili naukowcy na łamach National Geographic.
Miejsce w którym znajduje się Kościół Grobu Pańskiego miało zostać wyznaczone przez delegację cesarza Konstantyna w 325 roku. Jednak do tej pory nie było co do tego pewności, bowiem w 1009 roku świątynię zupełnie zniszczono.
„Do tej pory najwcześniejsze próbki, którymi dysponowaliśmy, pochodziły z czasów wypraw krzyżowych” – pisze National Geographic. Wobec tego naukowcy podejrzewali, że miejsce uznawane za grobowiec Jezusa faktycznie powstało ok. 1000 roku.
New evidence puts the construction of what’s believed to be Jesus Christ’s tomb securely in the time of Constantine, around A.D. 345 https://t.co/luIdCn910B
— National Geographic (@NatGeo) 28 listopada 2017
Kompleksowe badania, które przeprowadzono na miejscu wykazały, że jaskinia wapienna, którą uznaje się za faktyczny grobowiec Jezusa jest tą samą, którą odkryła rzymska ekspedycja. Świadczą o tym ślady w zaprawie i na marmurze na powierzchni grobowca, które datuje się na 345 r. To mniej więcej pokrywa się z wyprawą Rzymian, którzy po odkryciu grobu zabezpieczyli go.
Bazylika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego to świątynia chrześcijańska położona w Starym Mieście Jerozolimy. Została utworzona w miejscu, w którym doszło do złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pierwszą bazylikę utworzył cesarz rzymski Konstantyn w IV wieku.
W VII wieku po przejęciu Jerozolimy przez Persów świątynię zniszczono. Jednak niedługo po tym na polecenie cesarza wschodniorzymskiego Herakliusza odbudowano na jej miejscu dużo mniejsze sanktuarium. Niestety w 1009 roku świątynię całkowicie zniszczono. Stało sietak na polecenie kalifa Al.-Hakima.
Fantastic #visualisation! #DigitalHeritage https://t.co/j5oSwuaoBX
— Clara Molina Sanchez (@CMolinaSanchez) 30 listopada 2017
Dokładnie 90 lat po tym zdarzeniu na miejscu zjawili się krzyżowcy. W miejscu ruin wznieśli nową świątynię. Przez setki lat budowla była przebudowywana i remontowana.
W 1980 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, razem z całym Starym Miastem Jerozolimy.