Trwają przygotowania do zmiany zasad funkcjonowania rynku kredytów hipotecznych. W ramach tych prac, przedstawiciele banków zrzeszeni w Związku Banków Polskich (ZBP) proponują utworzenie dwóch funduszy pomocowych oraz uwolnienie zabezpieczeń hipotecznych.
Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych będzie skierowany do osób znajdujących się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, które w wyniku wystąpienia niekorzystnego zdarzenia losowego utraciły zdolność do samodzielnej obsługi zobowiązań finansowych. W szczególności będzie on skierowany do osób, które z powodu wypadku bądź choroby nie mogą podjąć pracy, oraz tych, które w wyniku restrukturyzacji lub upadłości firmy utraciły pracę. Fundusz ma być sfinansowany przez banki, lecz ZBP liczy na zaangażowanie innych partnerów sektora finansowego.
Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny adresowany jest do osób, które mają kredyt we frankach szwajcarskich. W sytuacjach istotnego umocnienia się franka, bank stosował będzie system dopłat, które mają pomóc usystematyzować spłatę rat kredytu. Będzie to możliwe jedynie dla tych, którzy spełniają określone kryteria dochodowe i zgodzą się przewalutować swoje kredyty.
Uwolnienie zabezpieczeń hipotecznych ma polegać na umożliwieniu kredytobiorcom zmiany zabezpieczenia poprzez zamianę hipoteki.
– Teraz pracujemy nad systemowymi rozwiązaniami długoterminowymi. Propozycje utworzenia Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych i Sektorowego Funduszu Stabilizacyjnego oraz uwolnienie zabezpieczeń są zasadniczymi elementami przygotowywanego rozwiązania systemowego. Szczegóły proponowanych rozwiązań będą wypracowywane w uzgodnieniu z partnerami sektora finansowego do końca maja tego roku – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Zaproponowane przez Związek Banków Polskich rozwiązania są wynikiem analiz uwzględniających opinie i uwagi klientów, nadzorców, regulatorów, Prezydenta , rządu , NBP i Sejmu. Powstały on przy współpracy z firmą doradczą Ernst & Young i kancelarią White & Case.